Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni
Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni

Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 sebebi

Kızıl saçlı insanoğlu benzersiz ve oldukça nadirdirler. Pek oldukça değişik kırmızı türü vardır ve hepsi şaşırtıcıdır. Fakat kızıllar dünyanın geri kalanından birazcık farklıdır. Onları birçok mitolojik hikayenin ve eski masalın mevzusu haline getiren bazı hususi özelliklere sahiptirler.

1. Kızıl en ender saç rengidir

Dünya nüfusunun yüzde 2’sinden daha azı kızıl saçlıdır. Kızıl saçlı olanların anne babaları kırmızı saçlara haiz olmak zorunda değildir, sadece ebeveynlerden ikisi de kızıl geni taşırsa, çocuğun kızıl saçlı olma ihtimali yüzde 25’tir.

2. Daha azca saçları bulunur

Averaj olarak, kızıl saçlı bir kişinin 90.000 saç teli vardır. Sarışınlar averaj 110.000 saç teline haizdir ve esmerler en oldukça 140.000 saç teline haizdir. Bu, kızıl saçlıları gene benzersiz meydana getiren bir başka özelliktir.

3. Herhangi bir etnik kökende görülebilir

Kızıl saç rengi şimal yada batı Avrupa kökenli insanlarda daha sık görünse de, herhangi bir bölgede de kızıl saçlılar bulabilir.

4. Boyamak zor olsa gerek

Naturel kızıllar, saçlarını başka bir renge boyamakda bayağı fazla güçlük çekerler. Bunun sebebi saçın pigmentine öteki saç renklerinden daha sıkı tutulmasıdır.

5. Daha çok anesteziye gereksinimleri vardır

Journal of Anesthesiology tarafınca meydana getirilen araştırmaya nazaran, kızıl saçlı hanımefendiler, daha koyu saçlı bayanlara nazaran desfluran olarak malum anestezinin yüzde 19 daha fazlasına gereksinim duyarlar.

6. Cilt kanseri hakkında daha çok informasyon sahibi olmaları gerekir

Internasyonal Kanser Dergisi’nde gösterilen 2010 meta-analizine nazaran, kızıl saçlıların cilt kanseri geliştirme olasılığı öteki saç renklerine haiz insanlardan ortalama 2,5 kat daha fazladır.

7. Solak olma olasılıkları daha yüksektir

Solak olmak resesif genlerden geldiğinden ve çiftler halinde göründüğünden, kızıl saçlı insanların sol elleriyle yazma olasılığı daha yüksektir.

8. Acıya ötekilerden daha iyi direnebilirler

MC1R geni yardımıyla daha yüksek ağrı eşiğine sahiptirler. Bu gen, beynin ağrıya karşı alıcılığını engellemiş olan feomelanin adında olan bir kimyasal salar.

9. Sıcaklıklarını daha acele değiştirebilirler

Araştırmalara nazaran, kızıl saçlılar sıcaklığı değişik şekillerde hissedebilirler ve sıcak ve soğuğa karşı daha duyarlı olurlar.

10. Kendi D vitaminlerini üretirler

Düşük melanin konsantrasyonları sebebiyle, D vitaminini yeterince emebilirler. Bu, kızıl saçlıların düşük ışık koşullarına maruz kaldıklarında kendi ürettikleri anlamına gelir.

Bu gerçekleri doğrulayabilecek kızıl saçlılar tanıyor musunuz? Yorumlarda bizlere bahsedin ve bizimle fotoğraf paylaşmayı ihmal etmeyin!

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir