Koronavirüs döneminde aile bütçenizi yönetmenin 6 yolu
Koronavirüs döneminde aile bütçenizi yönetmenin 6 yolu

Koronavirüs döneminde aile bütçenizi yönetmenin 6 yolu

Virüse karşı alınan önlemler kapsamında toplumun her kesiminin evde kalması gerekliliği büyük ehemmiyet taşıyor. Sadece evde kalmanın yol açabileceği sorunların başlangıcında gelen değişen alışveriş ve tüketim alışkanlıkları, aile bütçelerini de etkiliyor. İşte, koronavirüs salgını sürecinde aile bütçesi hakkında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ve tutum sağlayacak ipuçları…

1. Gelir-gider tablosu oluşturun

Bir gelir-gider tablosu oluşturmak, aylık harcamaları görmek ve bu harcamalara yön vermek açısından tehlikeli sonuç ehemmiyet taşır. Aile bütçesini gelir-gider tablosuyla somut bir şekilde ortaya koymak, koronavirüs salgını sürecinde daha bilgili ve doğru bir ekonomik hareket alanına haiz olmayı elde edecektir.

2. Öncelikli harcamaların dışına çıkmayın

Virüs sürecinde evin ve ailenin temel gereksinimleri birincil ehemmiyet taşımaktadır. Dolayısıyla bu tehlikeli sonuç dönemde temel gereksinimler, besin ve satmaca ödemeleri şeklinde temel harcamalar birincil öncelik olarak görülmelidir.

3. Mobil uygulama kullanın

Günlük hayatta mühim bir yere haiz olan mobil uygulamalar, yaşamı kolaylaştıran özellikleriyle ön plana çıkıyor. Mobil uygulamalar; alışveriş, ev kirası, faturalar ve öteki tüm harcamaların kaydedilmesine ve aile bütçesinin mevcut durumunun kolayca takibine olanak sunmaktadır.

4. Alışveriş sıralaması yapın

Alışverişe çıkmadan ilkin ne olursa olsun bir sıralama hazırlayın. Sadık kalınan bir alışveriş sıralaması, yalnız gereksinim olanı almak için yol gösterecek, gereksiz harcamaları engelleyerek aile ekonomisine katkı elde edecektir.

5. Finansal okuryazar olun

Finansal okuryazar olmak, ekonomik anlamda daha bilgili bir kişi olunmasına, aile bütçesi oluştururken her giderin sorgulanmasına olanak sağlar. Finansal okuryazarlık, harcama alışkanlıklarının toptan değiştirilmesi ve borçları doğru yönetebilmek için eski alışkanlıkların yerini disiplinin alması ile mümkün olmaktadır.

6. Azca dahi olsa birikim yapın

Koronavirüs salgınının gelecek günlerde neler getireceği bilinmezliğini koruyor. Aile bütçesi oluştururken eğer mümkünse azca bir meblağ dahi olsa kenara koymaya çalışın. Birikim yapmak, bu şeklinde tehlikeli sonuç dönemlere hazırlıklı olunmasını ve daha kolay atlatılmasını elde edecektir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir