Koronavirüs Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor
Koronavirüs Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor

Koronavirüs Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülay Beydilli Nacak, hamilelikte Covid-19 enfeksiyonu ve pandemi sürecine yönelik mühim ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu. 

SAĞLIKLI BESLENİN 

Bilhassa de Kovid-19 pandemisi sürecinde hamilelerin sıhhatli ve dengeli beslenmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son aşama mühim. Renkli kış sebzeleri ve meyveleri ile haftada iki gün balık yemeyi dikkatsizlik etmeyin. Tespit edilmiş bir vitamin eksikliği yada emilim-beslenme bozukluğunuz yoksa doktorunuzun önerileri doğrultusunda rutin multivitamin desteği haricinde bir vitamin desteği gerekmez. 

SOSYAL MESAFENİZ EN AZ 2 METRE OLSUN 

Pandemi sürecinde Kovid-19 kaygısına bir de bilhassa kış aylarında hamilelerde sık görülen grip, nezle şeklinde üst solunum yolu enfeksiyonları eklendi. Ev haricinde maskenizi kesinlikle takının, fizyolojik mesafeye (minimum 2 metre) ve temizlik kurallarına dikkat edin; ellerinizi sık sık sudan geçirin, kalabalık ortamlara girmeyin, hasta yada temaslı kişilere yaklaşmayın. Aile fertleri temaslı yada enfekte ise ev içinde de kesinlikle maske takının ve yalıtım tedbirlerini uygulayın. 

HER GÜN YÜRÜYÜŞ YAPIN 

Pandemi sürecine karşın eve kapanmayın. Hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için hareketsiz kalmamanız mühim. Her gün, mümkünse açık havada, kesinlikle toplumsal mesafeye dikkat ederek, otuz dakika yürüyün. Böylece vücut direnciniz artacağı şeklinde ruhsal olarak da sizi rahatlatacaktır. 

‘BEBEĞİME DE GEÇER’ KAYGISINI ABARTMAYIN 

Anne ve anne adaylarının ‘ya bebeğime de geçerse’ kaygısı sebebiyle aşırı stres yaşadıklarını, oysa stresin bağışıklık sistemini zayıflatması sebebiyle bilhassa hamilelikte aşırı stresten uzak durulması icap ettiğini söyleyen Dr. Gülay Beydilli Nacak, Kovid-19’un plasentayı geçtiğine ve fetüsü enfekte ettiğine dair kati bir kanıt olmadığını belirterek şu şekilde konuşuyor: ‘Sadece doğum meydana getiren birkaç gebede, plasentada (eş dokusunda) ve zarlarda Kovid-19 varlığı tespit edilmiştir. Yenidoğan bebeklerde görülen Kovid-19 vakalarının bazılarının yanlış kontrol pozitifliği olabileceği yada bebeğin doğumdan derhal sonrasında enfeksiyonu kapmış olabileceği düşünülmektedir. Yenidoğan bebekte Kovid-19 enfeksiyonu çoğu zaman hafifçe hastalık şeklinde seyretmektedir.’ 

EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN

Kış mevsiminde havaların soğuk olması sebebiyle susamasanız bile her gün tertipli olarak kesinlikle iki litre su için. Su içmek hem vücut direncini artırarak enfeksiyonlara karşı koruyor hem de hamilelikte sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık sorununa yarar sağlıyor. 

UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN

Pandemi sürecindeki endişelerinizin uykunuzu kaçırmasına izin vermeyin. Sıhhatli, kafi ve kaliteli uyku bağışıklık sisteminizi güçlendireceği şeklinde, hem sizin hem bebeğinizin sağlığına koruyucu tesir eder. Uyku saatlerinizin değişken olmamasına, geceleri aynı saatte yatıp sabah aynı saatte kalkmaya itina gösterin. 

 

 

İLİşKİLİ HABERLER Organ Nakli Olanlar Koronavirüs Aşısı Olabilir mi?

Organ Nakli Olanlar Koronavirüs Aşısı Olabilir mi?

Uzmanlar Koronavirüs Salgının 3. Dalgası İçin Tarih Verdi

Uzmanlar Koronavirüs Salgının 3. Dalgası İçin Tarih Verdi

8 Şubat Koronavirüs Tablosu Açıklandı

8 Şubat Koronavirüs Tablosu Açıklandı

8 Şubat Koronavirüs Tablosunda Dikkat Çeken Ayrıntı

8 Şubat Koronavirüs Tablosunda Dikkat Çeken Detay

İLİşKİLİ GALERİLER Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Çekince!

İstanbul İlçelerindeki Koronavirüsün Son Durumu

İstanbul İlçelerindeki Koronavirüsün Son Durumu

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Sinsi Belirtisi Açıklandı

Mutasyona Uğrayan Koronanın En Kurnaz Emaresi Açıklandı

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir