Koronavirüsü mevsimsel hastalıklarla karıştırmayın
Koronavirüsü mevsimsel hastalıklarla karıştırmayın

Koronavirüsü mevsimsel hastalıklarla karıştırmayın

Bir süredir hayatımızı tesiri altına alan ve evlerimizde izole kalmamıza sebep olan koronavirüsün semptomlarını ne kadar bildiğiniz gibi? İmmünoloji ve Alerji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, emareleri benzerlik gösteren nezle, grip, mevsimsel alerji ve koronavirüs arasındaki farkları ve koronavirüs salgınının evlatları iyi mi etkileyeceğini söyledi.

Ürkü yapmayın

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Korunun ve ürkü yapmayın sloganının bu dönem için en uygun söz olduğu düşüncesindeyim. Salgın hastalıkların insandan-insana bulaştığı unutulmamalı, sıhhat otoritelerinin açıklamış olduğu tüm korunma yöntemlerine harfiyen uyulmalı. Tedbir ilk adım. İkinci mühim adım ise ürkü yapmamak: Sıhhat sisteminin çalışmasını engelleyecek hareketlerden kaçınmak, cemiyet işleyişinin kırılgan olduğu şu dönemde çarkların işleyişine zarar vermemek. Koronavirüsün ana emarelerinden biri olarak görülen nefes darlığı, ağır bir emare olup, nezle, grip ve mevsimsel alerjide görülmemektedir” ifadelerini kullandı.

Emareler benzese de farklılıklar var

Koronavirüsün öteki rahatsızlıklardan farklarını sıralayan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ve Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi’nin (CDC) verilerine gore, koronavirüsü mevsimsel rahatsızlıklardan ayıran temel farklar nefes darlığı ve grip, nezle ve alerjinin aksine hapşırığa yol açmaması. Grip ender olarak çocuklarda ishale niçin olabilirken, koronavirüs vakalarında ishal emaresi görülmektedir. Nezle ve mevsimsel alerjide ise bu şekilde bir semptoma rastlanmamıştır. Ek olarak koronavirüsün sebep olduğu öksürük öteki rahatsızlıklara gore oldukca sık görülür, kuru başlayıp artar ve balgamlı öksürüğe dönüşür. Nezle ve gripteyse öksürük koronavirüste gördüğümüz kadar şiddetli olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Evlatların koronavirüse yakalanma ihtimali daha azca

Evlatların koronavirüs hastalığında riskli bir grubu teşkil etmediklerinin altını çizen Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Elimizdeki bulgulara gore çocuklar koronavirüs için riskli bir grubu teşkil etmiyorlar ve hatta erişkinlere kıyasla hastalığa yakalanma şansları daha azca. Hasta olan çocuklar kayıtlara geçti sadece Belçika’daki elim bir olay haricinde derhal hepsinin iyileştiği bilgisi mevcut” ifadelerini kullandı. Evlatların koronavirüse karşı iyi mi korunacağını da açıklayan Doç. Dr. Akpınarlı, “Aslen evlatların korunmasının erişkinlerden farkı yok. Erişkinlerin uyguladığı kurallar burada da geçerli. Sık ve kuralına gore eller yıkanmalı, yüz ile temas en aza indirgenmeli ve salgın süresince aileniz ile birlikte kalabalık ortamlara girmekten kaçının” dedi.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir