Koronavirüsün gündelik tercihlerimiz üzerindeki etkisi
Koronavirüsün gündelik tercihlerimiz üzerindeki etkisi

Koronavirüsün gündelik tercihlerimiz üstündeki tesiri

AdColony’in gerçekleştirdiği ‘Corona Virüs Tesiri’ araştırması, salgın sebebiyle değişen alışkanlıklarımızı çarpıcı verilerle gözler önüne seriyor. Türkiye dahil, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan araştırmaya 14-75 yaş aralığındaki insanoğlu dahil oldu. Sonuçlar gösteriyor ki, toplu taşımadan market alışverişine, mobil oyunlarından sosyalleşmeye kadar hayatımızın her alanında koronavirüsün tesiri altındayız.

Toplumsal yaşam, dijitale hayata geçiyor

AdColony Genel Müdür Volkan Biçer mobil dünyada olan değişimi şu sözlerle yorumluyor; “Korona virüs etken toplumsal yaşamı sınırlandırıp ve fizyolojik mesafeyi artırdıkça, insanların dijitale daha da yakınlaşması doğal olarak ki kaçınılmaz oluyor. AdColony olarak ikimiz de 30 ülkeyi yönettiğimiz İstanbul ofisimizdeki 180 çalışanımızla beraber 10 Mart günü itibariyle evden emek verme sistemine geçtik ve online toplantılar ve iş takip edeni ile süreci yönetmeye devam ediyoruz. Evde geçirdiğimiz zaman arttıkça, günlük stresten kaçmak için de en kafa dağıtıcı yöntem olarak mobil oyunlar karşımıza çıkıyor. 24 Şubat haftası 9 Mart haftasını karşılaştırdığımızda; mobil oyun oynama sürelerinde %21 artış gösterdiğini görüyoruz. Oyun uygulamalarındaki trafiklerde de bu iki hafta içinde %14.6’lık bir artış bulunuyor. Aynı şekilde meydana getirilen araştırmalara nazaran kullanıcılar %21 daha çok oyun içi reklam izliyorlar. Bu da reklam verenler için oyunların gene bir mecra olarak gündemde kalmasını sağlıyor.”

– Iştirakçilerin %20’si artık toplu taşıma kullanmadığını belirtiyor. Evden çıkmayarak kendimizi izole ettiğimiz bu günlerde ise iştirakçilerin %54’ü daha çok ev temizliği yaptığını söylüyor. Mecburi olmadıkça dışarı çıkmadığımız şu günlerde kullananların %31’i market ziyaretlerini en aza indirdiğini ve %41’inin de artık online alışverişe geçiş yaptıklarını bildiriyor.

– Evde yapılacak en keyifli aktivitelerden mobil oyunlar özeline cevaplara baktığımızda iştirakçilerin %47’si her gün mobil cihazlarından oyun oynadıklarını, %32’si ise mobil cihazlarına yeni oyunlar yüklediklerini söylüyor. Stresten, gündelik düşüncelerden uzaklaşmak ve rahatlamak için mobil oyun oynadıklarını söyleyenlerin oranı ise %85.

– Reklam verenlerin potansiyel müşterilerine ulaşmak için bu zamanda en etkili yol olan mobil reklamlar alanına bakıldığında, iştirakçilerin %26’sı ihtiyacı olabilecek ürünü fark ettiren reklamları tercih ederken, %35’i user-initiated denilen kullanıcı tarafınca denetim edilebilen reklamlara daha sıcak yaklaşıyor.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir