Kozmetik dolabınız ne kadar tehlikeli
Kozmetik dolabınız ne kadar tehlikeli

Kozmetik dolabınız ne kadar tehlikeli

Kişisel bakım ve kzometik ürünleri alırken sıhhatli seçimler yapmak isteseniz bile, iyi mi yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Diş macununuzda, sabununuzda yada rujunuzda gerçekte ne işe yaradığını bilmek zor olabilir. Ümit ederim hazırladığım yazı sizlere destek olacaktır.

Banyo dolabında saklanabilecek ürünler

Her gün kişisel bakım ve kozmetik ürünleri kullanıyoruz. Banyo dolabınızda neler olabilir?

– Şampuan ve saç kremi

– Sabun, duş jeli

– Banyo tuzları ve yağları

– Parfümler, deodorantlar ve terlemeyi önleyiciler

– Rujlar ve dudak balsamları

– Saç şekillendirici ürünler; saç boyaları

– Makyaj/kozmetik (fondöten, göz farı, maskara vb.)

– Bebek pudrası

– El temizleme mendilleri ve el dezenfektanları

– Güneş koruyucu ve bronzlaştırıcılar

– Tıraş kremleri, epilasyon ürünleri

– Yüz temizleyicileri, kremler ve tonikler; akne tedavisi ürünleri

– Diş macunu, gargara, diş ipi

– Tırnak cilası, cila çıkarıcılar ve öteki tırnak ürünleri

– Kontak lens / gözlük temizleyicisi ve çözümleri

– Hanım hijyen ürünleri

– Nemlendiriciler

Sağlığımızı tehdit eden tehlikeli kimyasallar

Sonrasında, normal olarak, sık sık nefes alarak yuttuğumuz yada dokunduğumuz bir takım ev temizleyici ve öteki kimyasallar var.

İşte kişisel bakım ürünlerinizde potansiyel olarak bulunan zararı olan kimyasalların en mühimleri:

Triklosan: Triklosan bazı diş macunlarında ve bazı sabunlarda bulunan antibakteriyel bir ajandır. Uzun soluklu toksik tesirleri vardır. Öteki endokrin problemleri içinde, triklosan tiroid fonksiyonunu azaltabilir. Kanada ve Japonya, triklosanın kozmetik bir bileşen olarak kullanımını kısıtlamaktadır. En rahatsız edici kısmı Triclosan’ın dirençli bakteriler oluşturabileceğidir. Başka bir deyişle çözmeye çalmış olduğu problemi arttırabilir.

Parfüm: Parfüm deodorantlarda, yüz yıkama ürünlerinde, şampuanlarda, duş jellerinde ve güneş kremlerinde bulunur. “Parfüm” terimi 3 binin üstünde değişik kimyasaldan herhangi birini içerebilir. Araştırmalar bazı gizli saklı bileşenlerin de parfüm oluşturduğunu göstermektedir. Parfüm karışımları alerji, dermatit, solunum sıkıntısı ve düşük sperm sayısı şeklinde üreme sistemi üstündeki potansiyel etkilere haizdir.

Toluen: Toluen boya tinerlerinde kullanılan yaygın bir çözücüdür ve ek olarak nemlendirici kremlerde ve tırnak cilalarında da bulunabilir. Nefes almayı engellemiş olan ve bulantıya yol açan kuvvetli bir nörotoksindir. Maruz kalma, anne karnında gelişmekte olan bir fetüste gelişimsel hasara niçin olabilir. Toluen ek olarak bağışıklık sisteminde bozulma ve kanser ile de ilişkilidir.

Parabenler: Parabenler, birçok ürünün raf ömrünü arttırmak için kullanılan bir bileşiktir. Parabenler östrojeni yansılamak eden endokrin bozuculardandır.

Formaldehit Açıcılar: Formaldehit açıcılar, kişisel bakım ürünlerinin ortalama %20’sinde kullanılan bir antimikrobiyal koruyucu sınıfıdır (DMDM hydantoin ve Quaternium-15 şeklinde). Bağışıklık sistemi ve cilt için toksiktirler ve oldukça alerjiktirler. (Japonya bunların kullanımını kısıtlamaktadır.)

Oksibenzon: Oksibenzon, güneş koruyucuların yarısından fazlasında, UV ışık emici olarak kullanılır. Aslına bakarsak fotoalerjik reaksiyonlara niçin olabilir. Ek olarak bir endokrin yıkıcıdır.

Bu kimyasallar vücuda iyi mi giriyor

Kişisel bakım ürünlerinden gelen kimyasallara birçok açıdan maruz kalıyoruz. Mesela onları spreyler ve pudralar vasıtasıyla nefes ile alabiliriz. Dudak kozmetikleri içinde yutabiliriz. Cilt ve mukoza zarlarından emebiliriz. Birçok ürün, bileşenleri cildin derinliklerine çeken, emilimi arttıran bileşikler ihtiva eder.

Kişisel bakım ürünlerindeki bileşenlerin zararı olan olabileceğini çoğu zaman düşünmeyiz. Örnek olarak eczanelerde satılmalarına izin veriliyorsa güvenli olmaları icap ettiğini var sayarız. Ne yazık ki, bu daima doğru değildir.

Aslına bakarsak, renk katkı maddeleri ve birkaç yasaklanmış madde haricinde, kozmetik şirketleri, denetim yada onay olmadan ürünlerinde istedikleri herhangi bir bileşeni yada hammaddeyi kullanabilirler. “Hipoalerjenik” yada “nazik” şeklinde terimler bir ürünün daha güvenli olduğu, hatta nazik ve alerjik olmadığı anlamına gelmez. Aslına bakarsak, dünya genelinde kozmetik bileşenlerin %20’sinden daha azı değerlendirilmiştir ve bir tek 11 bileşen yada kimyasal grubun güvensiz olduğu raporlanmıştır. EPA araştırma toksikoloğu Kevin Crofton bir röportajında “Oldukça fazla kimyasal var ve kafi veri yok. Hakkaten oldukça fazla bilgiye haiz olmadığımız binlerce ve binlerce kimyasal kullanılıyor.” diye belirtmiştir.

ABD’de 500’den fazla ürün, Japonya, Kanada yada Avrupa Birliği’ndeki kozmetik ürünlerinde yasaklanmış bileşenler içermektedir. Kişisel bakım ürünlerinden olanlar da dahil olmak suretiyle birçok kimyasala maruz kalmanın anne karnındaki bebeğin gelişimi esnasında ve erken çocukluk döneminde gelişen beyin ve sinir sistemini bozabileceği, çocukluk ve yetişkinlik zamanındaki sorunlara zemin hazırlayabileceği unutulmamalıdır. Doğal ki bu, kimyasalların yetişkinler için güvenli olduğu anlamına gelmez. Kendiniz ve bilhassa çocuklarınız için ürünleri dikkatli seçmek gerekir.

Peki daha güvenli alternatifler için ne yapılmalıdır? Ürün etiketlerini okuyarak başlayın. Güvenebileceğiniz markaları tanıyın. Ek olarak birçok kişisel bakım ürününe çeşitli alternatifler yaratabilirsiniz.

Mesela:

– Makyajı çıkarmak için zeytin, badem, avokado yada başka bir hafifçe yağ kullanın.

– Peeling olarak deniz tuzu yada kahve telvesi kullanın.

– Nemlendirici ve dudak kremi olarak sızma zeytinyağı yada sızma hindistan cevizi yağı kullanın.

– Tonik olarak organik Gülsuyu yada maden suyu kullanabilirsiniz.

– Temizleyici olarak limon suyu ile karıştırılmış mütevazi yoğurt kullanabilirsiniz. Meyve ve laktik asitler aynı şekilde çalışır ve yoğurttaki Lactobacillus bakterileri cilt problemlerine destek verir.

– Peeling olarak ananas ya da nemlendiren avokado posası deneyebilirsiniz.

– Akneyi yumurta sarısı ile tedavi edin (yumurta sarısını sarı icra eden A vitamini de etken maddedir). Birkaç dakika beklemeye alın, durulayın ve peşinden bir nokta çay ağacı yada lavanta yağının antiseptik etkisinden faydalanın.

– Saçları saç kremi yerine elma sirkesi ile durulayın – elma sirkesi saçlarınızın kolay taranmasını sağlar ve parlatır.

– Ağız sağlığı ve toksinleri uzaklaştırmak amaçlı sabahları Hindistan cevizi yağını ağzınızda 15-20 dakika çevirip çıkarın ve suyla çalkalayın. Arkasından ıslak diş fırçanızı karbonata batırın. Karbonat macunu bir tek dişlerinizi ovmakla kalmaz, durulandıktan sonrasında da nefesinizi taze bırakır! Isterseniz macuna bir yada iki damla nane yağı ilave ederek nane yağının anti bakteriyel özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Şu anda kullandığınız her şeyi çöp kutusuna atmanız ve tüm banyonuzu bir gecede boşaltmanız gerekmiyor. Bir tek bilincinde olmak, kendinizi eğitmek, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için bilgili kararlar vermek yeterlidir.

Bunun için;

– Her seferinde bir ürün olmak suretiyle aşamalı olarak değişim yapın.

– Eski bir ürünü atma zamanı vardığında, yeni alacağınız ürünün daha güvenli olduğundan güvenli olun.

– Kullandığınız her şeyi kümülatif yükünü düşünerek hareket edebilirsiniz. Haiz olduğunuz her ürünü atmanız yada en sevdiğiniz parfümden vazgeçmeniz gerekmez. Minik değişimler ile başlayın ve kendinizi strese sokmayın.

Burada bahsettiğim her kimyasalın tümünü ortadan kaldırmak için fanatik olmanıza gerek yok. Muhteşem olmaya ya da vücudunuzu tamamen arındırmaya çalışmıyorsunuz.

Bunun yerine;

– Daha azca ürün kullanın. Mesela vücut losyonu, el losyonu, yüz kremi, göz altı nemlendiricisi vb. yerine bir tek bir tür nemlendirici deneyin.

– Eğer bir şeyler püskürtüyorsanız, direkt nefes almayın.

– Parfümlü oda spreyleri yerine, uçucu yağları tercih edin.

– Ürünlerinizi seçerken kokusuz olanları seçin. Ne olursa olsun koku gerekiyorsa uçucu yağları tercih edebilirsiniz.

– Ev temizliğinde bakterileri ürünlerle yok etmeye çabalamayın. Mütevazı sabun ve su, elma sirkesi günlük yaşamdaki bakterileri uzaklaştırmak için kafi olacaktır.

Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak, daha güvenli ürünler ve malzemeler hakkında bilinçlenmek için cildinize uygun, naturel yöntemler, ürünler, bakım ve anti-aging alternatifleri sunduğum bireysel danışmanlık ve grup workshoplarımıza katılarak bu mevzuda kendi alternatiflerinizi oluşturabilirsiniz.

Sevgiyle kalınca.

Öğr. Gör. Berrin Çetiner

Güzellik ve Güzel duyu Danışmanı/Eğitmen/Estetisyen

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir