Kozmetik Ürünleri Nasıl Saklanmalı?
Kozmetik Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Kozmetik Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Hem kullanımdan maksimum verim almak hem de bozulmaları önlemek için bunun bilinmesi gereklidir. Yapısı değişmiş ürünleri fark etmeden kullanmaya devam etmek, cilt sağlığı için büyük risk taşımaktadır. Günümüzde, bu malzemelerin nerelerde bulundurulması gerektiği, sıkça atlanan bir detaydır.

Cilt Bakım Ürünleri Iyi mi Saklanır?

Vücut kremleri, yağlar, losyonlar şeklinde kozmetik ürünleri iyi mi saklanmalı dendiğinde ilk akla gelen, ortam sıcaklığına dikkat etmek olmalıdır. Soğuk alanlar sertleşme ve yapıda bozulmaya ortam hazırlamaktadır. Bundan dolayı bu malzemelerin buzdolabı şeklinde fazlaca soğuk yerlerde saklanmaması gerekir. Sıcak alanlar ise, erimeye, yapısal bileşenlerin ayrılmasına ve kokuda değişimlere yol açmaktadır. İçindeki maddeler ayrışan ürünler, kullanım amaçlarına hizmet edemeyecek bir hale gelirler. Daha da önemlisi, cilt sorunlarını bununla beraber getirebilirler. Bunun haricinde, fazlaca nemli ortamlar da kozmetik ürünleri için elverişsizdir. Banyo tezgahlarında yada dolaplarında tutulmamaları gerekir. Ortalama 25 aşama oda sıcaklığı idealdir.

Makyaj Malzemeleri Iyi mi Saklanır?

Sıkça kullanılan kozmetik ürünlerden olan makyaj malzemeleri, doğru yerde saklanmadığında cilde zarar vermektedir. Bu malzemeler, evde kalorifere yakın alanlarda yada buzdolabında tutulmamalıdır. Oda ısısında ve gölgelik, nemsiz olan alanlar bu ürünler için uygundur. Mesela çekmeceler, ufak makyaj çantaları, makyaj eşyalarının korunması için elverişli yerlerdir.

Gün içinde, yanınızdaki el çantanızda taşıdığınız makyaj malzemeleri var ise, bunlara da aynı oranda itina göstermelisiniz. Şuursuzca fazla güneş ve ışık alan bölgelere yada kalorifer, ısıtıcı şeklinde araçların yanlarına koyulan çantalardaki makyaj ürünleri, bir süre sonrasında bozulmaya başlamaktadır.

Fondötenler, bir yıldan daha uzun bir süre kullanılmamalıdır. Rimeller en fazla 6 ayda bir ne olursa olsun yenilenmelidir. Far, pudra, allık şeklinde ürünlerin katı ve kuru yapıları yardımıyla ömürleri 3 yıla kadar uzamaktadır. Bu süre aralıklarına dikkat etmek ve gizleme koşullarına uymak cilt ve vücut sağlığı için gereklidir.

Parfüm ve Ojeler Iyi mi Saklanır?

Parfümler, fazlaca ışık alan, nemli ve sıcaklığı yüksek yerlerde saklanmamalıdır. Bu durum kimyasal değişimlere sebep olacağından kokularda değişiklik meydana gelmektedir. Bu yüzden parfümlerin, ışığın ulaşamadığı banyo dolapları, gardıroplar şeklinde bölümlere koyulmaları en yararlısı olacaktır.

Ojeler ise, fazla soğuk ve fazla sıcak ortamlarda bırakılmamalıdır. Tıpkı parfümler şeklinde, kuytu, gölge ve serin alanlarda ojeler fazlaca uzun süre dayanıklılığını koruyacaktır.

Saydığımız tüm bu kozmetik ürünleri muhafaza ederken yaşamsal ehemmiyet taşıyan ortak bir nokta bulunmaktadır. Şişelerin, tüplerin, kapların kapakları hiçbir şekilde açık bırakılmamalıdır. Buna itina gösterilmezse, ürünler toz ve bakteri yuvasına dönmektedir. Kapakları açık unutulan malzemeler, bir taraftan da eskime ve bozulmaya davetiye çıkarmaktadır.

İLİşKİLİ HABERLER Kırmızı Göz Makyajı İçin Öneriler

Kırmızı Göz Makyajı İçin Tavsiyeler

Kozmetik Ürün Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik Ürün Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir