Kuru ciltler için en iyi vitamin ve takviyeler
Kuru ciltler için en iyi vitamin ve takviyeler

Kuru ciltler için en iyi vitamin ve takviyeler

Cilt kuruluğuna; susuz kalma, yaşlanma, mevsimsel değişimler, alerjiler ve gıda eksiklikleri benzer biçimde birçok unsur niçin olabilir. Cilt kuruluğunun nedenine bağlı olarak, cilt nemini arttırmak için merhemler ve nemlendiriciler dahil olmak suretiyle değişik tedavi şekilleri kullanılabilir. Ek olarak, daha çok su içmek ve belirli takviyeleri almak benzer biçimde yaşam seçimi değişimleri cildin kuruluğunu önleyebilir.

İşte kuru ciltler için vitamin ve takviyeler.

D Vitamini

D vitamini, cilt sağlığı da dahil olmak suretiyle sağlığın birçok yönü için tehlikeli sonuç değere haiz yağda çözünen bir vitamindir. Keratinositler, epidermis olarak malum cildinizin dış tabakasının çoğunu oluşturan cilt hücreleridir. Keratinositler, vücudunuzda D vitamini oluşturabilen ve vücudunuzun kullanabileceği bir forma dönüştürebilen tek hücredir. D vitamini, cilt bariyeri fonksiyonu ve cilt hücresi büyümesinde tehlikeli sonuç bir rol oynar, ek olarak zararı dokunan patojenlere karşı ilk müdafa hattı olarak işlev gören cilt bağışıklık sistemini korur.

D vitamini takviyelerinin egzama dahil kuru, kaşıntılı cilde yol açan cilt bozuklukları emarelerini mühim seviyede iyileştirdiği bilinmektedir. Dünya genelinde insanların bir çok D vitamini eksikliği çekmektedir ve D vitamininin cilt hidrasyonu için lüzumlu olduğu göz önüne alındığında, takviye ile kuru ciltle savaşmaya destek olabilir.

D vitamini takviyeleri mağazalarda ve çevrimiçi olarak yaygın olarak bulunur. Kullanmadan ilkin sıhhat uzmanınızla görüştüğünüzden ve en yüksek kaliteyi sağlamak için üçüncü taraflarca kontrol edilmiş ürünleri aradığınızdan güvenilir olun.

Kollajen

Kollajen vücudunuzdaki en oldukca bulunan proteindir ve cildinizin kuru ağırlığının yüzde 75’ini oluşturur. Bazı araştırmalar, kollajen bazlı takviyeleri almanın, kırışıklık derinliğini azaltmak ve cilt nemini çoğaltmak da dahil olmak suretiyle cildiniz için bir takım faydaya haiz olabileceğini göstermiştir.

69 hanımda meydana getirilen bir araştırma, 8 hafta süresince günde 2.5 – 5 gram kollajen tüketen iştirakçilerin, bir plasebo grubuna kıyasla cilt elastikiyetinde mühim gelişmeler sağladığını ve ek olarak cilt hidrasyonunda artış yaşadığını bulmuştur. 72 hanımda meydana getirilen 12 haftalık bir başka emek verme, 2.5 gram kollajen peptit içeren bir takviyenin yanı sıra C vitamini ve çinko benzer biçimde öteki bileşenlerin bir karışımının, bir plasebo grubuna kıyasla cilt nemini ve pürüzlülüğünü mühim seviyede iyileştirdiğini göstermektedir.

Kuru cildinize destek olması için bir kolajen takviyesi tecrübe etmek istiyorsanız, üçüncü taraflarca kontrol edilmiş bir ürün satın almadan ilkin sıhhat uzmanınızla konuşun.

C Vitamini

C vitamini kuvvetli, cildi koruyucu bir antioksidan görevi görür ve kollajen üretimi için gereklidir, bu da onu cilt sağlığı için mühim bir gıda haline getirir. Cilt devasa yükseklikte seviyelerde C vitamini ihtiva eder. Şaşırtıcı olmayan bir halde, emek harcamalar, C vitamini takviyeleri kanalıyla rejim C vitamini arttırmanın, cilt hidrasyonu da dahil olmak suretiyle cilt sağlığının birçok faktörünü iyileştirebileceğini göstermiştir.

Bazı kontrol tüpü emek harcamaları, C vitamininin cilt bariyeri fonksiyonunu geliştirebileceğini ve kuru cildin önlenmesine destek olabilecek su kaybını azaltmaya destek olabileceğini bulmuştur. Ek olarak, bazı emek harcamalar öteki besinlerle beraber kullanıldığında C vitamininin cildin nemini artırmaya destek olabileceğini göstermiştir.

C vitamini, genel cilt sağlığını iyileştirebilir ve kuru ciltle savaşmaya destek olabilir. Herhangi bir yeni takviyede olduğu benzer biçimde, rejiminize C vitamini takviyesi ilave etmeden önce bir sıhhat uzmanıyla konuşmalısınız.

Balık yağı

Balık yağı cilt sağlığını geliştirici özellikleri ile bilinir. Kuvvetli antienflamatuar ve iyileştirici özelliklere haiz olan ve birçok yönden cilde yarar sağlamış olduğu gösterilen iki temel yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) ihtiva eder.

Balık yağı içeren rejim takviyeleri, cildin hidrasyonunu artırmaya ve cildin yağ asidi bariyerini geliştirmeye destek olabilir, bu da hidrasyonun korunmasına destek verir. Araştırmalar 6 haftadan 6 aya kadar 1-14 gram EPA ve 0-9 gram DHA içinde değişen balık yağı dozları ile günlük tedavinin, sedef hastalığı semptomlarını iyileştirdiğini gösteriyor.

Balık yağının ek olarak cilt iltihaplanmasını azalttığı ve güneş hasarına karşı koruduğu ve cildin cilt dostu bir tamamlayıcısı haline geldiği bilinmektedir. Bir takviye almadan ilkin ihtiyaçlarınıza en uygun seçimi ve dozu belirlemek için ilkin sıhhat uzmanınızla konuşun.

Kuru cildi tedavi etmek için öteki takviyeler

Yukarıda listelenen gıda maddelerine ek olarak, emek harcamalar öteki birkaç bileşikle takviyenin cilt nemini iyileştirmek için etkili bir yol olabileceğini göstermiştir.

Probiyotikler: Bir emek verme, insanlara meydana getirilen Lactobacillus plantarum bakterileri takviyesinin, 8 hafta sonrasında cilt bariyeri fonksiyonunu ve cilt nemini iyileştirdiğini buldu. Sadece, daha çok araştırmaya gereksinim vardır.

Hiyalüronik asit: Hyaluronik asit çoğu zaman cilt hidrasyonunu iyileştirmek için topikal olarak kullanılır, sadece son araştırmalar, bu bileşiğin öteki besinlerle kombinasyon halinde alınmasının cilt hidrasyonunu mühim seviyede artırabileceğini göstermektedir.

Aloe vera: 64 hanımda meydana getirilen bir emek verme, 12 hafta süresince aloe veradan türetilen yağ asitleri ile takviyenin, cilt nemini ve cilt elastikiyetini mühim seviyede iyileştirdiğini bulmuştur.

Seramidler: Seramidler sıhhatli cildin mühim bileşenleri olan yağ molekülleridir. Bazı araştırmalar, seramidlerle takviye edilmesinin kuru cildi tedavi etmeye destek olabilecek cilt nemini artırabileceğini göstermiştir.

Bazı araştırmalar, yukarıda listelenen takviyelerin cilt nemini artırmaya ve kuru cildi tedavi etmeye destek olabileceğini düşündürmektedir. Bununla beraber, bu bileşiklerin kuru cildi naturel olarak rahatlatmak için etkili yollar olarak önerilebilmesi için daha çok araştırmaya gereksinim vardır.

Dikkat edilecek öteki noktalar

Bazı takviyeleri almak kuru cildi iyileştirmeye destek olsa da, cildin kuruluğuna katkıda bulunan başka faktörler de dikkate alınmalıdır. Mesela, dehidrasyon kuru cildin yaygın bir nedenidir, bundan dolayı su alımınızı çoğaltmak, cilt nemini iyileştirmenin sıhhatli ve kolay bir yolu olabilir. Sağlıksız bir rejim, gıda eksikliklerine ve kuru cilde niçin olabilir yada cilt sağlığınızı kötüleştirebilir. Ek olarak, böbrek hastalığı, anoreksia, sedef hastalığı ve hipotiroidizm benzer biçimde bazı hastalıklar ve çevresel alerjiler kuru cilde niçin olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir