Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu
Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu

Light Yazan Her Şeyi Yiyecek Doğrumu

Kilo problemi yaşayan insanların düştükleri öteki bir tuzağın adı da ‘Light Ürünler’ adı altında toplanan, sözde şişmanlatmayan gıdalardır. Acaba bu ürünleri kullanmak doğru mu?

Şişmanlığın son yıllarda hızla artması ile beraber besin sektöründe büyük bir yer tutmaya başlamış olan light ürün tüketimi de, şişmanlıkla doğru orantılı olarak artmıştır. Gerek tüketim olarak, gerekse çeşitlilik anlamında hakkaten de devasa bir pazar haline gelmeye adım atmıştır.

Tüketiciye, medyada gösterilen reklamlar ve öteki pazarlama stratejileriyle bu ürünlerin kalorisiz ya da fazlaca azca kalorili olduğu fikri empoze edilmiştir. Oysa çoğunun dengi olan ürünle aralarındaki kalori farkı fazlaca fazla olmadığı şeklinde besleyici kıymeti yönünden karşıtlık farklar bulunmaktadır. En mühim tehlikelerinden biri ise, suni tatlandırıcılar kullanılan bu ürünlerin fazla kalori alımından fazlaca, acıkma hissini hızlandırıyor olmasıdır. Bunun neticesinde de, bırakın zayıflamayı düzgüsel kilonuzu bile korumanız güçleşecektir. Öteki ikinci bir çekince ise asla kalori almayacağımızı ya da azca kalori alacağımızı düşünerek bu tip ürünleri normallerine gore minimum iki kat daha çok tüketiyor olmamızdır. İnsanlar bir tane düzgüsel bisküvi yemektense, iki tane light bisküvi yemeyi tercih ediyorlar. Peki niçin? Bunu tercih ediyorlar şundan dolayı iki tane bisküvi alarak hem gözlerini hem de duygusal açlıklarını gideriyorlar. Ve bunun sonucunda da kilo almayacaklarına inandıkları için içleri rahat oluyor.

Ambalajları okumak olanaksız

Market raflarındaki bu tip ürünlerin ambalajlarını dikkatle inceleyin, okuyun ve light olmayanları ile karşılaştırma edin. Diğerlerine gore daha göze çarpan ambalajlar içinde ve muhakkak elinizin derhal uzanabileceği bir yerlerde olacaklardır. Adı üstünde light olan ve normallerine gore daha azca kalori içeren bu ürünlerin izahat bilgilerini dikkatlice okuyun. Zorlandınız değil mi? Bir çok kere yanınızda bir büyüteçle dolaşmanız gerekecektir. Light yazısı kutunun ya da ambalajın tamamını kapsarken, bu ürünün neler içerdiğini okumak isterseniz hakkaten de bir çok kere bir büyütece ihtiyacınız olacaktır. Oldu, okumayı başardınız diyelim. Bu göze çarpan ürünlerin kalori değerlerinin kimi zaman dayatıldığı şeklinde mucize oranlarda azca olmadıklarını da görmüş olacaksınız. Kaldı ki yüzlerce kez tekrarlayacağım şeklinde bir ürünün kalori ve yağ miktarından fazlaca, içindeki kimyasallar ve katkı maddelerinden dolayı açlık hissi artıyor ve sürekli bir şeyler tüketmek kısırdöngüsüne giriyorsunuz.

Hadi mucize oranda azca kalorili olanlardan bir tane buldunuz diyelim. Hadi mucize bir halde bu ambalajın içindekiler bölümünü de okuyabildiniz diyelim. Karbondioksit, renklendirici maddeler, tatlandırıcılar şeklinde {hiç de} gıda hissi vermeyen bir dolu şeyle karşılaştınız değil mi? Havadan oksijen alıp karbondioksit vermeye çalışırken, gönüllü olarak karbondioksit gazı mı alıyoruz bedenimize biz? Renklendiriciler; eskiden beri bu yuvarlak ifadeden fazlaca şüphelenirim ben.

Bedenin beslenme açısından birkaç temel şeye ihtiyacı vardır; su, gıdalar, gıdalarla alınan vitamin ve mineraller. Kısaca su içmek ve beslenmek, bedenin varlığını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçlarsa, aslına bakarsan bu tarz şeyleri tüketiyor olacağımız aşikardır.

Bolca light ürün çeşidi

Light sektörün en büyük pazarlama aracı da ambalajlama ve renklendirme üstüne kurulu. Organik olanı al, şekillendir, renklendir, oyna, sür market raflarına. Ikimiz de organik organik alıyoruz, şişmanlayıp şekilleniyoruz, utanıyoruz kırmızı oluyoruz, kilomuza söz ediliyor sinirden morarıyoruz, moralimiz bozuluyor beyazlıyoruz, ciddi ciddi de renkleniyoruz kısaca. Sonrasında sektör kendi kendine, ‘’Tanrı tanrı, ikinci bir sektör daha çıktı haberimiz yok, hadi bir el atalım dostlar’’ demiş oluyor. İçimizde; gözünü, kulağını damak zevkini, nüzul ettikleri ikinci bir şahıs daha yarattıklarından bu kere da ona yükleniyorlar. Light ürünler mucizesi başlıyor normal olarak. Light light, kucak kucak kullanılınca asla şişmanlamayacağımızı, hep zayıf kalacağımızı sanmamızı istiyorlar. Hatta daha ileri gidip şişman olanlarımızın da bu şekilde zayıflayacağını duyuru ediyorlar. Bir yere kadar direnebiliyoruz bir ihtimal, fakat bunu uzmanlar falan da önermeye başlayınca elimiz kolumuz bağlanıyor.

Hatta devletimizde zayıflama mevzusunda uzman malum insanları bile light besin reklamlarında görmeye başladık son aylarda. O süre kimse bizlere dönerek de niye aldanıyorsunuz diyemez değil mi? O diyemeyen kimselerden biri olmak istemiyorum ben. Aksine bu tuzağa düşmeyelim demek isterim. Gerekirse hakkaten de bir büyüteçle çıkalım alışverişlerimize ve light yazan her şeyi iyice okumadan, hatmetmeden atmayalım alışveriş sepetimize. Ikimiz de bu yolla ilk cevabımızı vermiş olalım sistemin yanıltıcı stratejilerine.

Söz mevzusu bu bilgilere bir de insanların bilinçsiz tüketimi eklenince istenilen sonuçlara ulaşmak neredeyse olanaksız bir hal almaktadır.

Yağı, şekeri, tuzu azaltılmış ve minimum %25 düşük kalorili gıdaların light kapsamında bilinmesidir, yaygın olan. Light ve kepeği beraber değerlendirmekse son aşama yanlış bir fikir olacaktır. Kepek; buğdayın, çavdarın ve arpanın çevresini saran kabuktur. Bağırsaklarda emilmediği için de nerdeyse kalori kıymeti yoktur. Sadece herhangi bir ürünle kullanıldığında değişik değerlendirilmesi gerekir.

Organik ekmek ne demek?

Niçin öteki ürünlerden değil de yalnız kepekli ürünlerden örnek verdiğimi açıklamam gerekirse, yanıt son aşama basittir aslına bakarsak. Türkiye; ekmek tüketiminde dünya sıralamasında birinci sıraya oturan bir ülkedir. Kısaca ekmek temel beslenme aracımızdır. O nedenle yalnız bu mevzuda örnek vermek istedim. Tüm ürünleri tek tek ele alıp canınızı sıkmak değil hedefim. Fakat mademki ekmek Türk insanının beslenme alışkanlığında Dünya sıralamasında bile ilk sırada yer ediniyor o süre hakkaten de en mühim ürünümüz anlama gelir. Özetlemek gerekirse toparlamak gerekirse, kepekli olmuş ya da olmamış ekmeğin kalori kıymeti olarak da, çeşitlilik anlamında da çok da fazla bir farkı yoktur birbirlerinden. Fakat organik olanı almak isterim şeklinde bir bilinçle hareket ediliyorsa normal olarak ki tam kepek yada tam çavdar ekmeği şeklinde sıhhatli olanı tercih etmek doğru olacaktır.

Light kavramıyla ilgili son gözlemimi de şöyleki dile getirebilirim. Hakkaten fazla kilolarından ciddi hastalık duyan ve bilgisizce kulaktan duyma bilgilerle çözüm arayan kişilerin, emek verme ortamlarında bir çekmecelerini, her türlü light ürünler, meyve ve bitkisel poşet çaylarla doldurduklarını gördüm. Öteki taraftan ise; ikinci bir çekmecede kesinlikle bir kaçamak çikolatası, kekler, pastalar ya da albenili bir şekerleme vardır muhakkak. Bu da, bu tür davranışlarda bulunan insanların kendi içlerinde ciddi çelişkiler ve ruhsal sıkıntılar yaşadıklarını göstermektedir.

Kimse bu sorunların yalnız kendi başına geldiğini, yetersiz ya da değişik bulunduğunu düşünmesin. Göz ve damak tadımızla bu kadar oynanmasının sonucunda bizlere hissettirdikleri duygularla, başka türlü bir sonuca ulaşmak fazlaca mümkün değildi aslına bakarsan. Ve bigün bu çekmecelerin hiçbirine ihtiyacınız kalmayacağına güvenilir olun lütfen.

Şişmanlığın çözümüne giden ilk yol; davranışlarımızı ve yeme alışkanlıklarımızı değiştirebilecek, hislerimizi denetim ederek, bizi etkileyen dış etkenlerden koruyabilecek olan yeteneklerimizin keşfedilmesi ve mevzuyla ilgili informasyon düzeyi yüksek bir insan olarak tutarlı ve emin olmamız gerekliliğidir.

Özetlemek gerekirse şöyleki ifade etmek isterim; 

Zayıflamak için ihtiyacınız olan güç; aklınızda, kendinizi denetim edebilme noktanız olan beyninizde, emin oluşunuzda ve doğru beslenme alışkanlığı kazanma gayretinizde var olacaktır…

Halil KARGULU

Etiket Rejim Rejime Başlarken Light Yazan Her Şeyi Yiyecek Doğrumu Light ürünler Light Gıdalar Zararlımı Light Gıdalar Nekadar Çoğunlukla Tüketilmeli Organik Ekmek Organik Ekmek Nedir

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir