Limonun Cilde Faydası
Limonun Cilde Faydası

Limonun Cilde Faydası

Limon’un hayatımızda bu kadar mühim yeri olmasının sebebi içeriğindeki C vitamini ve sitrik asit’tir. Her türlü soruna çözüm olarak kullanılan limonun cilde faydası var mıdır?

LİMONUN CİLTTEKİ YARARLARI

Limonun cilde faydası vardır, sadece bir tek doğru uygulanmış olduğu takdirde limonun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; sıhhatli ve güzel bir cilt, vücudun hem içerden hem de dışardan bakımı lüzumlu kılmaktadır, limon bunun için biçilmiş kaftandır; içme suyuna katılan taze kesilmiş bir limonun birkaç damlasının vücutta anti oksidan tesir yapmış olduğu bilinmektedir.  Limonu yiyecek yada limon suyunu içmek yaşlılık lekelerini ve akneyi giderici tesirleri vardır. Limon vücutta antioksidan tesir yaparak iltihapları kurutmaya, yağları yakmaya, vücudun Ph dengesini düzenleyerek mikropların barınamayacağı bir ortam yaratmaya destek verir.  Limon Ph seviyesi itibariyle iltihaplı cilt hastalıkları ve akne benzer biçimde iltihaplı cilt hastalıklarına sebep olan mikropların yaşam alanını bozması sebebiyle rahatlatıcı ve iyileştiricidir.

Ciltteki yağlı bölgelerin yağını azaltır. Limondaki sitrik asit siyah noktaları ve ölü hücreleri dökücü etkisinde bırakır yapar. Limon kafa derisinde oluşan ve saç dökülmesine sebep mantarları tedavi edici etkiye haizdir. Sedef hastalığına bağlı olan lekelerin görünümünde hafifleme sağlar. Peeling yapıcı tesirleri vardır. Deride kollajen artışını ve dolgun görünümü sağlar. Cilt üstünde kollajene zarar veren maddeleri uzaklaştırıcı tesirleri vardır.

Sadece limonu cilde direk uygulamak, dikkatli olunmadığı takdirde, cildi tahriş edebileceği için cilde yarardan fazlaca zarar verebilir. Limonun yararlı etkilerini elde ederken aşağıdaki mevzularda dikkatli olmak önemlidir:

Limonu cilde direk uygulamak cilt üstünde oldukça süratli tesir gösterir, cildi güneş ışınlarına karşı savunmasız hale getirir. Bu sebeple limon cilde limonu direk uyguladıktan sonrasında dışarıya çıkmamak en doğrusudur. Limonun asidik olması peeling tesiri meydana getirir, cildi soyar; muntazam uygulama yapılmadığı takdirde cildi tahriş edebilir. Duyarlı cildi olanların ciltlerinde kuruma ve kızarıklık oluşturabilir. Turunçgil alerjisi olanlarda Fitofotodermatit denilen alerjik bir reaksiyona sebep olabilir. Yaşlılık yada buna benzer lekeleri önlemek için limon kullanılırken tam tersi bir etkiyle ciltte lökoderma denilen açık renk lekeler oluşmaya başlayabilir. Limonu cildine uygulamak isteyenlerin günde bir kez uygulaması ve iyileşme başladığı anda limon sürmeyi bırakması tavsiye edilir. Limon sürüldükten sonrasında açık havaya çıkmamak hem enfeksiyon hem de kir riskini azaltacaktır. Limon kullandıktan sonrasında güneşe çıkmak bir zorunluluk olmuşsa güneşten koruyucu bir krem sürerek çıkmakta yarar vardır. Limonu gece uygulayacaklar uyumadan 3 saat ilkin uygulayıp limonu ciltten çıkaracak kadar zaman bırakmalıdırlar. Böylece gece boyu oluşacak bir reaksiyonu gözleme fırsatını yakalamış olurlar. Limon uzun süre ciltte bırakılmamalı, kısa bir süre tutulup yıkanmalıdır. Aksi takdirde hangi cilt tipi olursa olsun ciltte tahribat meydana gelmesi mümkündür.

Limonun cilde faydası için kullanım şeklinin önemi açıktır. Bu mevzuya dikkat edilmiş olduğu cilt ve iç hastalıkları için hem ekonomik hem de kalıcı çözüm elde etmek mümkündür.

İLİşKİLİ HABERLER Ciltte Azalan Yumuşak Doku ve Nemi Artıran Aşı Geliştirildi

Ciltte Azalan Yumuşak Doku ve Nemi Artıran Aşı Geliştirildi

Gece Cilt Bakımı

Gece Cilt Bakımı

Ciltteki Yağ Bezelerinin Nedeni Buymuş

Ciltteki Yağ Bezelerinin Sebebi Buymuş

Anti Aging Cilt Bakımı Nedir?

Anti Aging Cilt Bakımı Nedir?

İLİşKİLİ GALERİLER Cilt Sağlığı İçin Vazgeçilmesi Gereken Alışkanlıklar

Cilt Sağlığı İçin Vazgeçilmesi Ihtiyaç duyulan Alışkanlıklar

Cilt Sağlığı İçin Uzak Durmanız Gereken Besinler

Cilt Sağlığı İçin Uzak Durmanız Ihtiyaç duyulan Besinler

Meğer Çok Faydalıymış!

Meğer Oldukca Faydalıymış!

Bu Besinleri Bol Bol Tüketin! İşte En Sağlıklı Besinler

Bu Gıdaları Bolca Bolca Tüketin! İşte En Sıhhatli Besinler

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir