Litvanya Turu
Litvanya Turu

Litvanya Turu

Şimal Avrupa ülkelerinden kabul edilen Litvanya, Sovyetlerden ve 2. Dünya Savaşı’ndan izler barındırmaktadır. 

1- Old Town Vilnius

Vilnius, Litvanya’nın başkentidir. Şimal Avrupa’da, orta çağdan günümüze kadar yapısı bozulmadan gelebilen şehirler arasındadır. Vilnius Old Town bölgesi ise, kentin oldukca büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Buranın en mühim özelliği, değişik çeşitlerde pek oldukca kıymetli mimari eseri içinde bulundurmasıdır. Bu yapıların korunarak bu zamana kadar taşınması ile Old Town UNESCO Dünya Mirasları sıralamasında yer almıştır. Litvanya turu kapsamında görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başlangıcında burası gelmektedir.

2-Trakai Kilisesi

Bu kilise, Trakai şehrinin ön plana çıkan zamanı yapılarındandır. Küçük bir ada üstünde konumlanmış bu kale, 14. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe ev sahipliği yapmaktadır. Litvanya turu planlarınıza burayı ne olursa olsun dahil etmelisiniz.

3-St. Annes Kilisesi

St. Annes Kilisesi, etkisi altına alan mimarisi ile 500 senelik bir geçmişe haizdir. Vilnius’ta yer edinen bu kilise, eski Roma Katolik kiliselerindendir. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Değişik mimari yapısı ile burası da old Town şeklinde, UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir.

4-Kaunas Katedrali

Kaunas, ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Kaunas Katedrali, şehrin en mühim gezinsel yapılarından biridir. Yapımına 15. yüzyılda başlanmış, 17. yüzyılda inşası tamamlanmıştır. Roma dönemine ilişkin mimari yapısı ile büyüleyici bir görüntüye haizdir. Litvanya’daki en büyük kilisedir.

5-Gediminas Kulesi

Başkent Vilnius’ta bulunan Gediminas Kulesi, ülkenin en eski yapılarındandır. 15. yüzyıla ilişkin mimari eserlerden biridir. Kulenin bitiş noktasına çıkmak için, fünikülere binmek yada uzun bir yokuş tırmanışını tamamlamak gerekir. Yorulduğunuza değecek nefis bir kent manzarasına haizdir.

6-Litvanya Sanat Müzesi

Litvanya’nın en büyük müzesidir. Birbirinden çarpıcı, oldukca geniş bir koleksiyona haizdir. Eski uygarlıklara ilişkin pek oldukca sanat eseri, kültürel kalıntılar, zamanı eserler burada sergilenmektedir.

7-Uzupis Cumhuriyeti

Uzupis, Litvanya’nın ufak şehirlerindendir. Fakat isminden de anlaşılacağı şeklinde kendi bayrağı, marşı ve hatta ordusu bulunmaktadır. Nüfusun çoğunu sanatçılar oluşturmaktadır. Litvanya turu meydana getiren her insanın ne olursa olsun görmesi ihtiyaç duyulan ilgi çekici bölgelerden biridir.

8-Soykırım Kurbanları Müzesi

Burası, Nazi döneminden kalan çeşitli belge ve kalıntıların sergilendiği müzedir. Ürperten yapısı ile turistlerde oldukça büyük tesir yaratmaktadır. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Litvanya’da Görülmesi Ihtiyaç duyulan Naturel Güzellikler

1-Kursui Nerija Ulusal Parkı

Neringa şehrinin yakınında yer edinen bu park, oldukca büyük bir alanı içine almaktadır. Naturel yaşamı koruma amaçlı oluşturulmuştur. Görkemli bir görünüm ve nebat örtüsüne haizdir. Bölgedeki erozyonlar sebebiyle oluşan beyaz kum tepeleri de denize bakan mükemmel bir görünüşe haizdir.

2-Yeşil Göller

Yeşil Göller bölgesi, başkent Vilnius’ta bulunmaktadır. Burada 6 tane göl yer alır. Yemyeşil ağaçlarla kaplı bu göl alanları piknik yapmayı sevenler ve balık tutmak isteyenler için oldukca uygundur. Bu göller bölgesi, Litvanya’nın en kıymetli organik güzelliklerinden biridir.

Litvanya Yiyecek Kültürü

İskandinav yiyecek kültüründen etkilenen Litvanya mutfağında çavdar, patates, arpa, yeşil sebzeler oldukça ağırlıklıdır. Balık ürünleri de bilhassa denize yakın bölgelerde sık tüketilir. Litvanya’nın kendine özgü, en malum yiyeceği ise çavdar ekmeğidir. Çavdar ekmeğinden pek oldukca içecek bile üretilmektedir. Bunun haricinde, pancardan meydana getirilen kıpkırmızı çorbaları borş, Litvanya turu esnasında ne olursa olsun denenmelidir.

İLİşKİLİ HABERLER Kırgızistan Turu

Kırgızistan Turu

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir