Lohusa Depresyonu Ne Zaman Başlar?
Lohusa Depresyonu Ne Zaman Başlar?

Lohusa Depresyonu Ne Zaman Başlar?

Meydana getirilen araştırmalara gore lohusa depresyonu, doğum icra eden hanımefendilerin ila %20’sini etkiliyor. Depresyon kadar ciddi bir durum olmasa da kadınlardaki lohusalığa bağlı ruh halinde değişmeleri ifade eden lohusa hüznü (baby blues) ise yeni annelerin ortalama %80’inde görülmektedir.

LOHUSA DEPRESYONU NEDİR?

Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimini desteklemek hormonlarda olan değişimler, doğumdan sonrasında vücudun eski haline geri dönmesi sürecinde de hanımefendileri etkiliyor. Bebekli hayata alışmaya çalışırken hanımefendiler, bedenlerinde gerçekleşen dönümlere de bağlı olarak bazı ruhsal iniş-çıkışlar yaşayabiliyorlar. Bazı hanımlarda ise bu değişiklik depresyon emarelerine dönüşerek lohusa depresyonuna niçin oluyor.

Her ne kadar ciddi bir durum olarak kabul edilse de doğru destek ve tedavi ile bu durumum tedavisi yapılabilir.  Mühim olan, hanımefendilerin ve ailelerin bu durum hakkında bilgili olmak ve emareleri de takip etmektir. Lüzumlu görüldüğü takdirde ustalaşmış destek alınmalıdır.

DEPRESYON NE ZAMAN BAŞLAR?

Lohusa depresyonu, doğumun derhal arkasından başlayabileceği şeklinde bir senelik bir süreyi de kapsayabilir. Çoğu zaman doğumun derhal arkasından yaşanmış olan bitkinlik, bitkinlik ve kafa karışıklığı düzgüsel olarak görüldüğünden, bu emareler lohusa depresyonu emareleri olduğu anlaşılmaz. Sadece doğumdan sonraki 4-6 haftayı ifade eden lohusalık evresinde olabilecek depresyon emareleri dikkate almak gerekir. 

DEPRESYON NE KADAR SÜRER?

Lohusa depresyonunun başlangıç zamanı tam olarak belirli değildir. Sadece 2014 senesinde meydana getirilen bir araştırmada, çoğu zaman lohusa depresyonunun 3 ila 6 ay içinde sürdüğünü belirtmiştir.

Araştırmaya gore, 6 aylık sürenin sonunda da depresyon emareleri gösteren hanımefendiler olabilir. %30 ila %50 civarındaki bir çoğunluk, lohusa depresyonu emarelerini doğumdan sonraki bir yıl içinde gösterirken, daha azca bir çoğunluk ise 3 yıl süresince göstermeye devam edebilmektedir.

İLİşKİLİ HABERLER Lohusalık Depresyonu Nasıl Geçer?

Lohusalık Depresyonu Iyi mi Geçer?

Sinsi Hastalık Lohusa Sendromu

Kurnaz Hastalık Lohusa Sendromu

Depresyon Nedir? Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Depresyon Çeşitleri Nedir?

Lohusalıkta Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Lohusalıkta Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

İLİşKİLİ GALERİLER Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğum Sonrası Kilo Verme

Seyahat Eden Kadınlarda Depresyon Daha Az Görülüyor!

Gezi Eden Hanımlarda Depresyon Daha Azca Görülüyor!

Doğum Sonrası Depresyona Dikkat!

Doğum Sonrası Depresyona Dikkat!

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Emareleri Nedir?

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir