Makyajda Sıcak ve Soğuk Renkler
Makyajda Sıcak ve Soğuk Renkler

Makyajda Sıcak ve Soğuk Renkler

Kırmızı, sarı ve mavinin ana renklerine dayanan bir renk çemberi, makyaj sanatı da dahil olmak suretiyle tüm sanat formlarında gelenekseldir. Renk çemberinin ana renkleri, başka herhangi bir renk kombinasyonu ile karıştırılamaz yada oluşturulamaz; tersine, öteki tüm renkler bu üç renk yada renk tonundan (en saf haliyle bir renk) türetilir sonrasında makyajda sıcak ve soğuk renkler ortaya çıkar.

RENK TEORİSİ VE CİLT

Doğru temeli seçmek için cildin alt tonunun sıcaklığı ve renginin belirlenmesi gerekir.

MAKYAJDA SICAK VE SOĞUK RENKLER

Sıcak Renkler: Altın tonu

Soğuk Renkler: Mavi yada yeşil ve kimi zaman pembe tonu

PİGMENTLİ RENK ÇARKININ BİRİNCİL, İKİNCİL VE ÜÇÜNCÜL RENKLERİ

Ana renkler: Kırmızı, Sarı ve Mavidir.

Bu renkler öteki renkler karıştırılarak oluşturulamaz.

İkincil renkler: Eşit oranda iki ana renk karıştırılarak oluşturulur.

–Kırmızı ve Mavi Menekşe (yada Mor) oluşturur.

–Kırmızı ve Sarı Turuncuyu oluşturur.

–Mavi ve Sarı, Yeşili oluşturur.

SICAKLIK

Gerçek renkler yalnız sıcak yada soğuktur.

Renk çemberinin yarısı sıcaktır yarısı soğuk. Bir rengin kıymeti, ne kadar siyah, beyaz yada gri eklendiği ile ölçülür. Renk tonu oluşturmak için beyaz eklenmiş olur. Gölge oluşturmak için siyah eklenmiş olur. (Daha derin, daha kuvvetli) Siyahı azca oranda kullanın; rengi süratli bir halde “çamurlaştırabilir”. Ton oluşturmak için gri eklenmiş olur. (Daha ince renklendirmeler için kullanılır). Bir renk, tamamlayıcı renge çeşitli artışlar ilave ederek “tonlanabilir”.

RENK UYUMU TEORİLERİ VE GÖZ İÇİN DÜZENLEMELER

Tamamlayıcı renkler, renk tekerleğinde direkt birbirine zıt renklerdir; rakip renkler kuvvetli, acıklı bir görsel oluşturur Benzer renkler birbirlerine dokunan, çoğu zaman baskın renkte üç renk olan ve rengin aynı tarafında olan renklerdir. İyi yapıldığında, benzer bir renk şeması kesintisiz bir renk akışı sunar. Bölme Tamamlayıcı renkler, birincil rengi ve peşinden direkt zıtlığın tarafındaki iki renkten birini ihtiva eder. Tek renkli renk şeması, yalnızca bir gerçek renk tonunun kullanıldığı bir düzendir ve yalnız tonlarla (gri tonları) birlikte rol alır. Renkli unsur sonrasında odak noktası haline gelir. Doğada bulunan renkler: Doğada bulunan renkler çoğu zaman açıklanamaz derecede güzeldir ve esin verir.

VURGU NOKTALARI-GÖZLER, DUDAKLAR, YANAKLAR

Vurgu noktaları seçilirken Renk Teorisi de önemlidir. Makyaj sanatçısının seçimi, görünümün yansız olup olamayacağını yada renkle “patlayacağını” belirleyecektir. Cilt altı tonuyla aynı sıcaklıkta kalırken yansız vurgu noktaları oluşturulur. Alt tonun tersi olan renkler kullanılırken canlı vurgu noktaları oluşturulur Pırıltı içeren dokular, yansız palet için bile daha çok dram yaratacaktır.

ALT TONLAR / YÜZEY TONLARI VE SICAKLIK

Makyajda sıcak ve soğuk renkler, temel alt tona dayanır: sıcak temeller sıcak alt tonlarla yapılır; Aynı şey soğuk alt tonlar ve serin temeller için de geçerlidir.

Temel, cilde bakılırsa seçilmelidir; aydınlıktan karanlığa. En açık ve en koyu ten tonlarında, kenar boşluğu hata için artar: sınır çizgileri daha belirgin olur. Yüzey tonları çoğu zaman alt ton olarak karıştırılır. Cildin yüzeyi yada üst tonları alt ton olarak yanlış tanımlanırsa, temel seçimi (ve kapatıcı) yanlış ve rahatsız edici olacaktır.

İLİşKİLİ HABERLER Esmerler İçin Makyaj Sırları

Esmerler İçin Makyaj Sırları

Makyajda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Makyajda Renk Uyumu Iyi mi Olmalı?

Sarışınlara Makyaj Önerileri

Sarışınlara Makyaj Önerileri

Yüz Şekline Göre Allık Sürme Teknikleri

Yüz Şekline Gore Allık Sürme Teknikleri

İLİşKİLİ GALERİLER En Yeni Trend! Renkli Eyeliner!

En Yeni Trend! Renkli Eyeliner!

2020'i Modasının Ana Renkleri

2020’i Modasının Ana Renkleri

Kylie Jenner Yaptığı Makyajı Takipçileriyle Paylaştı

Kylie Jenner Yapmış olduğu Makyajı Takipçileriyle Paylaştı

Meclis'te Renkli Maske Modası

Meclis’te Renkli Maske Modası

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir