Muzlu ekmek pişirirken herkesin yaptığı hatalar
Muzlu ekmek pişirirken herkesin yaptığı hatalar

Muzlu ekmek pişirirken herkesin yaptığı hatalar

Kek değil, pasta değil… Ekmek kıvamında olan ‘muzlu ekmek’ daha ilkin asla karşılaşmadığınız lezzeti size sunuyor. Olgunlaşmış muzları kullanarak meydana getirilen ve daha oldukca rafine şekersiz sıhhatli bir ekmek olarak sunulan muzlu ekmeği evinizde tecrübe etmek istiyorsanız bu hatalardan uzak durmanız gerekiyor. Gelin beraber muzlu ekmeği pişirirken her insanın yapmış olduğu hatalara göz atalım… 

Olgunlaşmış muz kullanmamak

Muzlu ekmeğin en mühim püf noktalarından biri olgunlaşmış muz kullanmak. Ekmeğe lezzeti ve dokuyu kazandıran tek şey olgunlaşmış muzlardır. Ne olursa olsun muz ekmek pişirecekseniz tam kıvamında olgunlaşmış muz eklemeniz gerekir. Olgunlaşan muzlar ekmeğinizi daha tatlı yapmış olacaktır ve böylece içine rafine şeker kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Muzun olgunlaştığını idrak etmek için üstündeki kahverengi lekeleri deneyin.

Muzu hızlıca olgunlaştıran yöntem

Eğer muzlarınız olgunlaşma aşamasına gelmemişse ve hızlıca muzlu ekmek yapmak istiyorsanız, muzu hızlıca olgunlaştıracak bir yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Kullanacağınız muzları yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Fırını 300 dereceye kadar çıkarın ve  muzlar kahverengileşinceye kadar bekleyin. Bu yöntem tamamen muhteşem olmasa da, içindeki şeker miktarını yükseltecektir.

Muzlu ekmek pişirirken herkesin yaptığı hatalar

Muzlu ekmeği yaparken muzları ezmemek

Tamamen pürüzsüz muzlu ekmek yapmak istiyorsanız, karışımın içine muzları kesinlikle ezerek ilave edin. Çatal yardımıyla ayrı bir kasenin içinde muzları ezin. Sakın büyük parçalar halinde bırakmayın.

Malzemelerin sıralamasını yanlış yapmak

Tüm hamur harcı işlerinde olduğu şeklinde muzlu ekmek yaparken kesinlikle kuru malzemeleri ayrı, ıslak malzemeleri ayrı bir kabın içinde karıştırın. Kuru bileşenleri, ıslan bileşenlere ilave ederek daha iyi bir kıvam elde edebilirsiniz.

Fazlaca fazla un eklemek

Muzlu ekmeği hazırlarken uyguladığınız tarifte belirtilen un miktarı haricinde un eklemeniz, ekmeğinizin sert olmasına niçin olacaktır. Bu yüzden kesinlikle tarife uyularak hareket edilmelidir.

Hamur harcını oldukca fazla karıştırmak

Muzlu ekmeği hazırlamak büyük titizlik gerektiriyor. Güzel, kabarık ve nemli bir ekmek elde etmek istiyorsanız, hamurunuzu oldukca karıştırmaktan vazgeçin. Karıştırdığınız süre içindeki gluten gelişmeye adım atar.  Gluten fazla geliştiğinde umduğunuz yumuşaklığı ve lezzeti yakalayamayabilirsiniz. Mikser yerine spatula yardımıyla alttan üste doğru yavaşça karışmasını sağlayarak ilerleyin.

Fırın kabını yeterince yağlamamak

Son aşamalardan biri de muzlu ekmeği piştikten sonra fırın kabından kolayca çıkarabilmek oldukca mühim. Hamurunu fırın kabına dökmeden ilkin kesinlikle tereyağı ya da sıvı yağ ile kaplayın ve üstüne un serpin. Bunun yerine yağlı kağıtta kullanabilirsiniz. Sadece ilk yöntem daha kolay ve kolay olacaktır.

Muzlu ekmek pişirirken herkesin yaptığı hatalar

Muzlu ekmeği yeterince uzun süre pişirmemek

En mühim noktalardan biride pişirme aşaması… Muzlu ekmeği 50-65 dakika arası 350 aşama fırında pişirmeniz gerekir. Bu kadar uzun süre pişmesinin sebebi muzlarınızın ne kadar nemli olduğuna ve şeker içeriğine bağlıdır. Ekmeğiniz pişerken erken denetlemek sizin için avantaj olacaktır. Tamamen pişmiş bulunduğunu denetim edene kadar fırından çıkarmayın. Kürdan yardımıyla denetim edebilirsiniz. Eğer kürdan temiz çıkarsa muzlu ekmeğiniz hazır anlama gelir.

Muzlu ekmeği yeterince uzun süre soğutmamak

Muzlu ekmeği fırından çıkardıktan sonrasında dinlendirmeniz ve tamamen soğutmanız gerekiyor. İçerisindeki muzlar hamur harcı ile eşleştiği için, karamelize olma eğilimindedir. Ekmeğinizi fırın kabından çıkarmadan ilkin 15-30 dakika arası bekletmeniz daha iyi netice almanıza niçin olacaktır. Tamamen soğuduğun da tadının iyi mi oturduğunu ve leziz bulunduğunu farkına varacaksınız.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir