Namaz Odası Dekorasyonları
Namaz Odası Dekorasyonları

Namaz Odası Dekorasyonları

Namaz Odası Dekorasyonları Iyi mi Olmalıdır?
İbadetimizi gerçekleştirdiğimiz bu alan tamamen doğru dizayn edilmelidir. Gereksiz eşya kullanımdan kaçınılmalı, iç açıcı ve ferah olmasına dikkat edilmelidir. Namaz odası dekorasyonu aslolan olmalıdır, sorusunu soruyorsanız, namaz odası yakarma edilen kulun rabbiyle baş başa kalmış olduğu yerdir. Bu yüzden namaz odası için aşırı lüksten, eşyadan, dekorlardan, aksesuarlardan canlı sayılabilecek çizim ve karikatürlerden uzak durulmalıdır.
Seccade, tesbih ve Kuran- ı Kerimin olması yeterlidir. Bu üç temel eşya namaz odası için lüzumlu olan eşyadır. Bunun dışın da de namaz odanız da herhangi bir eşya ya gerek kalmamıştır. İbadetinizin gerçekleştiği bu odayı sık sık temiz tutmaya dikkat etmelisiniz. Eğer vaktinizin çoğunu bu oda da geçiriyorsanız Kur’an-Kerim kitaplarını ve ilim kitaplarınızı bu oda da muhafaza etmek için odanıza bir kitaplık yaptırabilirsiniz. Ek olarak seccadelerinizi, namaz kıyafetlerinizi, tesbihinizi koyacak eşyalarınızı muhafaza edecek şık, heybetli olmayan kullanışlı bir dolap koyabilirsiniz. Namaz odanız da en fazlaca dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan alan kıbledir. Kıblenizi doğru bir biçim de hesaplayarak namaz odanızı seçmeli, dekorasyonunuzu buna nazaran yapmalısınız. Eğer eviniz de bu şekilde bir odaya haiz değilseniz de evinizin uygun, güneş alan bir bölümünü hazır olarak alabileceğiniz bir bölme ile ayırabilir kendinize ilişik bir namaz odası yapabilirsiniz. Bir öteki seçenek ile uygun bir perde ile etrafını çevreleyebilir bölme benzer biçimde kullanarak kendi namaz odası dekorasyonunuzu yapabilirsiniz.
Namaz Odası Dekorasyonun da Niçin Aksesuar Olmaz?
Namaz odasın da duvarınız da saat bulundurabilirsiniz onun dışın da hiçbir dekor ürününe ve aksesuara yer yoktur. Bunun sebebi insanlığın var oluşundan bu zamana kadar kediye, köpeğe, ineğe, canlı olmayan varlıklara ve figürlere taparak putperestliği benimsemişlerdir. İşte bu yüzden namaz kılan kişiye yakın olacak biçim de sağın da, solun da, önün de, tavana asılı, canlı sağılabilecek şekiller ve çizimler mekruh olduğundan namaz odasında her hangi bir aksesuar bulunamaz. Canlı sayılmayacak ve üstüne tapılmayan güneş, ay, ağaç benzer biçimde çizimlerin olması mekruh değildir. Fakat olması da uygun değildir. Namaz kılan kişinin dikkati dağılacağı düşünüldüğünden namaz odası dekorasyonu tamamen sadelikten yana olarak dizayn edilmelidir. Bu biçim de dizayn edilen namaz odası en doğru biçim de dekore edilmiştir. Aşırıya kaçılmayan ve temel olarak lüzumlu olan eşyalarla hazırlanan bu oda gösterişten uzak, maliyeti sıfır ev de kendi imkanlarınızla bile hazırlayıp dekore edeceğiniz, ibadetinizi gerçekleştirirken rahatsız olmayacağınız ve dikkatinizin dağılmadan en iyi biçim de ibadetinizi tamamlayacağınız bir alan oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir