Narsist insanlarla nasıl baş edilir
Narsist insanlarla nasıl baş edilir

Narsist insanlarla iyi mi baş edilir

Narsist kimseler, son aşama ben merkezcidir, bencildir, var ise yoksa kendisidir. Fakat bu kendine duyduğu hayranlıktan ziyade insanların ona duyduğu hayranlığın kaybolmasından korkmasıdır. Amacı sizi kendisine fanatik bırakmak, sizi ele geçirmek ve çizdiği sınırlarda sizi tutmaktır. Aslen özgüveni yoktur, fazlaca yaralıdır, değersizlik duygusu fazlaca yüksektir ve bu yüzden de kaybetmekten fazlaca korkar fakat iyi mi davranır resmen asla umurunda değilmişsiniz benzer biçimde, korkmuyormuş benzer biçimde. İlişkinizdeki sorunlarla, size hissettirdiği durumların çözümü için savaşım etmez şu sebeple size açık telkinler vermezler.

Temelde içerde bulunan incinmiş, yıpranmış, değersiz yapının saklanması için kullanılan bir müdafa mekanizmaları vardır. Herkesten birazcık daha değişik, hususi, üstün, mühim bir şahıs olduklarını düşünürler. Övüldüklerinde kendilerini fazlaca iyi hissederken, eleştirildiklerinde rahatsız hissederler, incinirler, öfkelenirler. Derinlerdeki değersizlik duygusunun bilincinde değillerdir, bu duyguya asla bulaşmamak için devamlı olarak kendilerine ve çevrelerine ne kadar hususi ve kıymetli olduklarını ispatlamaya çalışırlar. Kimsenin yapamadığı işleri yapmak isterler. (Örnek olarak en iyi mesleği yapmalı, en iyi işler ardında koşmalılardır.)

Kendisinden üsttekilere saygısı vardır niçin vardır o da çıkar meselesi için. Olur da kendi statüsünü artırır, daha iyi bir konuma getirtir benzer biçimde. Fakat kendinden aşağıdakileri yok sayar asla yokmuş benzer biçimde davranır. İnsanları kullanma ve sömürme izini sürer sanki hepimiz o kişiye hizmet etmek için yaratılmıştır ve bunun hakkı bulunduğunu düşünür. Ben özelim, hiçbir kurala uymak zorunda değilim. (Şu demek oluyor ki en güzel otomobil bende ve ben hız da yapabilirim buna kimse de karışamaz diye düşünür.) Kurallar kendi çıkarına ters düşerse karşı çıkar ve kendisine nazaran yontar.

Narsist insanoğlu sizi iyi mi ele geçirir

– Ilkin sizin ayaklarınızı yerden bir keser, öyleki şeyler sunar ki size, şu sebeple narsist şahıs sizin eksikliklerinizi ve boşluklarınızı, neye gereksinim duyduklarınızı fazlaca iyi bilir ve sizi gözlemler.

– Sizin adınıza da birçok şeyi halletmeye girişir. Bu tarz şeyleri kullanır, oysa siz bunu yapabilirsiniz. Örnek olarak çantanızı siz tutabilir, su almaya siz gidebilirsiniz fakat bu tarz şeyleri dahi kendisi yapar.

– Sizi şaşırtır, sürprizler yapar. Kimse beni herhalde bu kadar fazlaca sevmesi imkansız diye düşünürsünüz. (Şu demek oluyor ki çantanızı taşır, istediklerinizi alır vs.) Dünyanın en talihli en hususi insanı hissedersiniz.

– Aniden bir şeye sinirlenebilir (saçını niçin öyleki topladın, onu iyi mi yaptın öyleki vs.) Anormal atraksiyonlar yapar. Size ‘fazlaca iyi biri fakat işte hiddet problemi var ya da ben fazlaca kızdırıyorum ben hatalar yapıyorum’ diye düşündürür. Dolayısıyla devamlı davranışlarında ölçülü hareket etmeye başlarsınız ve siz davranışlarında ölçülü olmaya başladığınızda aslına bakarsak onu o denli öfkelendirirsiniz.

– Hiçbir vakit haklı olamazsınız, duygusal olarak ona asla yakın olamazsınız. En haklı olduğunuzu düşünseniz bile o haklıdır. Örnek, yalan söylemiştir, hatta sizi aldatmıştır bu şekilde bir durumda bile size söylemediği söz bırakmaz. Bir halde bahane söyler bu kadar kilo almasaydın, bunu şunu yapmasaydın o vakit tarzında size suçlamalar yapar. (Sizin yüzünüzden sizi aldatmıştır vs. bunu anlatmaya çalışır aslına bakarsak.) Olurda kimi zaman anlıyor dediğinizde bile sizin hayranlığınızı kazanmak için yapar şu sebeple tek derdi budur.

– Sizin hayranlığınızı kazanmaya çalışır şu sebeple sizi denetlemek ister denetim edemezse kaybeder sizi ve bundan korkar. Bu sebeple özgüveni asla yoktur.

– ‘Haklısın, yanlış yaptım, özür dilerim’ demeyecektir. Olur da çiçeklerle gelse bile orda pişman duymaz asla o yalnız tekrardan size kendisine fanatik bırakıp, kafasını karıştırmak için yapmış olduğu şeylerdir. Siz bir türlü anlayamazsınız iyi mi fena mü bulunduğunu, hep belirsiz kalırsınız.

Ne tür hanımefendiler narsistlerle oluyor

– Sizin yetersizlik duygunuz fazladır,

– Duygusal yoksunluk şemanız fazladır,

– Kendinizi kusurlu ve yetersiz hissediyor olabilirsiniz,

– Onay almak ve beğenilmek için bir şey halletmeye çalışıyorsunuzdur.

Eğer ki evlisiniz bu tip kişilerle ya da yaşamak zorundasınız o vakit ne yapacaksınız?

1. Kabul edeceksiniz. Hayalini kurduğunuz yakınlık, duygusallık, özürler size hiçbir vakit gelmeyecek. Tek istediğiniz anlaşılmak evet fakat siz bunun çabasına girdiğinizde o kendisini suçlu hissettiği için derhal saldırganlaşacaktır.

2. Sizi fazlaca iyi tanıyorlar, temelde sizin karşılanmamış ihtiyacınız olan şeyleri fazlaca iyi bilirler. Sizi sürekli denetim ederler doğrusu kimi zaman özgür olduğunuzu düşünürsünüz fakat onsuz yapamayacağınıza sizi inandırdı bunun bilincinde olacaksınız.

3. Empati becerisinden yoksundur doğrusu karşı tarafın duygularından anlamaz acı çektiğini sevmek yada sevilmek istediğini anlamayacak şu hayatta her şeyin en iyisinin en güzelini hak ettiğini düşünecek ve size bu tarz şeyleri asla vermeyecek.

4. Söz anlatmayı bırakmalısınız, idrak etsin ve bana hak versin diye çabalarsınız ya onu ikna edemezsiniz. O sizi asla anlamayacak. Mutsuz olduğunuzda, paylaşmak istediğinizde hayır maalesef sizi anlamayacak. Peki ne yapacaksınız; anlatmayacaksınız. (Örnek olarak bugün yoruldum, sen bakar mısın ilgilenir misiniz derseniz, dışarda gezineceğine şunu bunu yapacağına ufaklıklara baksaydın der.)

5. Şuraya gitme bunu yapma demeseler bile sözgelişi Merve’ye gitme demez Merve’nin fena biri bulunduğunu söyleyip zihninize sızmaya adım atar doğrusu seni imreniyor mu acaba tarzında sizi şüpheye düşürür

6. İyi bir karı, eş, anne olmadığınızı söyler sözgelişi ya da bu şekilde düşündürtür.

7. Onun amacı sizin kontrolünüzü kaybetmenizi sağlamaktır ki iyice eline düşün. Krizlere hiddet nöbetlerine girmeyin kendinizi onaylamayı öğrenin. Merve’ye gidin sözgelişi fakat gideceğine çocuklarına baksaydın diyerek içinize sindirtmeyecek buna hazır olun.

8. Mutlu olduğunuzu düşündüğünüz her şey yolundayken örnek bir yemekteyken al işte geldik buraya getirttirdin fakat bak ışığı bu şekilde dese bile siz ‘of yeter be’ benzer biçimde tepkiler yerine, fakat yiyecekleri fazlaca güzel diye karşılık verin, onunla diyaloğa girmeyin.

9. Ona şefkatle yaklaşıp, sevginizle onu iyileştireceğinizi düşünmeyin. Onun istediği tek şey hayranlık ve güçtür.

10. Onun sevgi ve şefkatle işi yok. Kaldı ki onun hakaretlerini, yargılamalarını umursamamanız için alın şefkati kendinize yöneltin.

Ihmal etmeyin;

Onun amacı kendisinin kuvvetli bulunduğunu ispatlamak, onun sizinle hiçbir derdi yoktur. Başka bir insanı ezerek onun üstünden yükselmek, fark edilmek ve parlamak isterler.

Serhat Yabancı

Aile/Evlilik/İlişki Danışmanı

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir