Neden hep kötü partner seçimi yapıyorsunuz?
Neden hep kötü partner seçimi yapıyorsunuz?

Neden hep kötü partner seçimi yapıyorsunuz?

ABONE OL

Fena ilişkiler döngüsünde sıkışıp kalmak kalp kırıcıdır. Bildiğiniz ve kendiniz hakkında inandığınız her şeyi zayıflatabilir.

Birçok insan, fena bir ilişkiyi karakterize eden devamlı zihinsel ve duygusal saldırıların bir sonucu olarak anksiyete, depresyon ve travma tepkileri emareleri geliştirir.

İyi haber şu ki fena partnerlere çekilme döngüsünü kırmanın bir yolu var ve bu tamamen sizin kontrolünüz altında! Doğru dikkat ve kendinize odaklanma ile daha istikrarlı, şefkatli ve karşılıklı ilişkiler bulabilirsiniz.

Kötü ilişki nedir

Fena ilişki nedir?

Pozitif yönde bir ilişki bizi besleyen ve gereksinimlerimizi karşılayan ilişkidir. ‘Fena’ bir ilişki, ihtiyaçlarımızın karşılanmadığı toksik bir durum anlamına gelir.

Hiçbir şefkatli ortam sizi devamlı tedirgin ve stresli hissettirmemelidir. Şahıs stresli ve tedirgin hissettiği ilişkilerde kendini değiştirmeyi dener bu da temel inançlarınıza ihanet etmek yada kendinizi destek sistemlerinizden soyutlama benzer biçimde sorunlara niçin olur.

Neden sürekli olarak kötü insanlara çekiliyorsun

Niçin devamlı olarak fena insanlara çekiliyorsun?

İlişkileri ilk öğrendiğinizde gözlemlediğiniz davranışın, duygusal ilişkilere erişkin olarak yaklaşma biçiminizde yine yine ortaya çıkması muhtemeldir.

Negatif ilişki kalıpları (ve ilgili travma) çoğu zaman erken çocukluk döneminden doğar ve çoğu zaman ebeveynleriniz ile olan ya da aralarında şahit olduğunuz ilişkiyi yansıtır.

Ebeveynlerden biri duygusallığını göstermiyorsa, duygusal olarak kullanılamayan bir ortağa ilgi duyma olasılığınız daha yüksektir; öteki ebeveyniniz aşırı talep ediyorsa, aynı nitelikleri sergileyen partnerler arama olasılığınız daha yüksektir.

Sebep ne olursa olsun, en mühim şey fena partnerleri seçme şeklini tanımış olmanız ve burada değişim halletmeye hazır olmanızdır.

Kendinizi tanıyın

Kendinizi tanıyın

Kendiniz ile ilgili haiz olduğunuz temel inançlara ve bu inançların seçimlerinizi iyi mi etkilediğine bakmak oldukça yararlı.

Sınırlarınızı belirleyin

Sınırlarınızı belirleyin

Kendinizi tanımak ve destek olmayan temel inançları tanımlamak için çalıştığınızda, sınırlarınızı tanımlamaya adım atmak daha kolay hale gelir.

Sınırlarınızı ifade ederken, kendinize açık, rahat ve güvenli bir alan tutmanızı sağlarken, diğerlerine kendilerinden gerekseme duyduğunuz davranış standardını bilmelerine izin veriyorsunuz.

Kendinizle olan ilişkiniz de dahil olmak üzere diğer ilişkilerinizi zenginleştirin

Kendinizle olan ilişkiniz de dahil olmak suretiyle öteki ilişkilerinizi zenginleştirin

Mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi, yalnızca kuvvetli bir destek ağı sağlamakla kalmaz, sınırlarınızı belirlemeye çalışmanız için güvenli bir yer sağlar.

Bir çok süre, ilişkilerdeki seçimlerimiz, noksan olduğumuzu düşündüğümüz bir şey bulma arzusuyla belirlenir. Kendiniz için sevgi ve şefkat bularak ve hayatımızda bizi en iyi tanıyanlarla daha derin içtenlik kurarak; bir ihtiyacı karşılamak yerine bizi beslemek için mevcud pozitif duygusal etkileşimlere ilerleyebiliriz.

Fanteziden kaçının ve gerçekliğe odaklanın

Fanteziden kaçının ve gerçekliğe odaklanın

Duygusal fantazi diyarında mı yaşıyorsun? Yeni tanıştığın biriyle geleceğini hayal ediyor musun? Eğlenceyi görmezden gelmeyi seçerek umutlarını birisinin potansiyeline bağlıyor musun? Yalnız değilsiniz. Sadece fazla hayal kurmamak, daha azca incinmenize niçin olacak.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir