Nemlendiriciden Daha Fazla Verim Almanın Yolları
Nemlendiriciden Daha Fazla Verim Almanın Yolları

Nemlendiriciden Daha Fazla Verim Almanın Yolları

İyi bir nemlendirici seçmenin altın kuralı, cilt tipinizi de iyi bilmenizden geçer. Öyleyse, cilt tipimin ne işe yaradığını iyi mi bilebilirim?

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düzgüsel, yağlı, kuru ve karma şeklinde dört cilt tipi bulunduğunu biliyoruz. Peki, bunların birbirlerinden farkları nedir? Düzgüsel cilt tipinde, cildinizi pürüzsüz ve yumuşak hissedersiniz. Yağlı cilt tipinde ‘T bölgesi’ dediğimiz alından buruna ve yanakların giriş kısmına kadar uzayan bölgede yoğun bir yağlanma bulunduğunu fark edersiniz. Kuru cilt tipinde, bahsedilen bölgede beyaz, pul pul dökülmeler görülür, dokunduğunuzda bunların elinize geldiğini anlarsınız. Karma cilt tipindeyse, alnı ve burnu temsil eden kısım yağlıyken, yanaklara doğru kuruluklar hissedilir. Bu ayrımı mendil kullanarak, aynada dikkatli araştırma yaparak da fark edebilmeniz ihtimaller içindedir. Ek olarak, herhangi bir dermatoloğa giderek, bir kozmetik mağazasına uğrayarak da cilt tipinizi derhal öğrenebilirsiniz.

Cilt tipinizi öğrendikten sonrasında, atacağınız öteki adım, bu informasyon ekseninde uygun bir nemlendirici seçmek olacaktır. Hesabınıza nazaran, çeşitli markaların kozmetik ürünlerini edinebileceğiniz şeklinde, aktarlardan alacağınız bakım ürünleri yada yağlar da yararlı olacaktır. Ek olarak, internetten ulaşacağınız doğru bilgiler ekseninde, kendiniz de evde kolay nemlendiriciler hazırlayabilirsiniz.

Nemlendiricinin Doğru Kullanılması Niçin Önemlidir?

Cilt için doğru nemlendiriciyi seçmekle beraber, onu doğru kullanmak da oldukça önemlidir. Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi, size belirtilen kurallara ve kremin kullanım kılavuzuna nazaran tüketmelisiniz. Bunun dışındaki, uygulamalar nemlendiricinizin verimini düşürecektir.

Nemlendiriciden daha çok verim almanın yolları, hangi tip ürünü kullandığınızla da yakından ilgilidir. Mesela, nemlendiriciniz derinizi yakıyor mu, onda renk değişikliği, kaşıntı, kızarıklık şeklinde kimi etkisinde bırakır yaratıyor mu, bu tarz şeyleri da yakından takip etmelisiniz. Nemlendiriciyi ilk kullandığınız zamanı not etmeniz, cildinizdeki gelişimleri dokunarak yada ayna karşısında incelemeniz de önemlidir. Çoğu zaman, ürünler averaj bir ayda etkilerini göstermeye başlarlar.

Ek olarak, karşıdan iyi mi göründüğünüzü, aileden veya yakın çevreden birilerine sormanız da mümkündür. Altı aylık periyotlarla, senede iki kez bir kozmetik mağazasına uğramak veya dermatoloğa gitmek de size yarar elde edecektir.

Nemlendiriciden Daha Fazla Verim Almak İçin Neler Yapmalıyız?

Nemlendiriciden daha çok verim almanın yolları, doğru ürünü seçtikten veya doğru nemlendiriciyi yaptıktan sonrasında, onu uygun ortamda muhafaza edebilmekle ilgilidir. Hangi tip nemlendiriciyi kullanıyorsanız (krem, maske, serum) ona nazaran bir gizleme ortamı da ayarlamalısınız. Nemli ortamlar bu ürünler için tehlikeli alanlardır. İnsanlar bakım malzemelerini banyoda gizleme alışkanlığı edindikleri için, bilmeden nemlendirici ürünleri de oradaki nemli bölgelere bırakabilirler. Bunu yapmak, ürünlere zarar verecektir. Aşırı güneş alan, kalorifer peteklerinin, ısı malzemelerinin olduğu bölgeler de çekince arz eder. Kimi ürünlerin buzdolabına konulması olasıyken, kimi ürünler de aşırı soğuk ortama dayanamazlar. Bu yönde, seçtiğiniz ürünün gizleme koşulları oldukça önemlidir.

Nemlendiricinizi kullanırken, çoğu zaman bir fındık büyüklüğü kadar, bir serum şişesi ederince, bir paket miktarı şeklinde çeşitli tanımlamalar kullanılır. Bu tarz şeyleri da dikkate almalı, nemlendiricinizi aklınıza estiği zamanlarda, aklınıza estiği oranla kullanmamalısınız. Her malzemenin bir raf ömrü vardır. Bunu da göz önünde bulundurarak, son kullanma tarihini de hesaba ekleyip, kendinize verim de alabileceğiniz bir periyot oluşturmalısınız.

Kimi yaşam koşulları, ortak alanları da oluşturduğu için, evde biriyle, birileriyle yaşıyorsanız, nemlendiricinizi başkasıyla ortak olarak kullanmamanız, ürünün bir tek size ilişkin olması da ondan alacağınız verimi arttıracaktır.

Nemlendiricinizden daha çok verim almanın yolları, onun da sizden daha çok verim almasıyla ilgilidir. Zira, siz uygun kurallarla, uygun yaklaşımlarla bir nemlendirici edindiğinizde, onun da tesirini en iyi şekilde göstermesi mümkün olacaktır.  

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir