Öğrenciler Tasarladı, Engelliler Mankenlik Yaptı
Öğrenciler Tasarladı, Engelliler Mankenlik Yaptı

Öğrenciler Tasarladı, Engelliler Mankenlik Yaptı

3 ay devam eden çalışmanın peşinden 1. derslik öğrencilerinin Marine konseptinde hazırladığı ilk ürünleri sunan engelli mankenler göz doldurdu.

Engellilerin toplumsal yaşam becerilerine katkı sağlamak amacıyla Bağcılar Belediyesi ve Aydın Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Engelsiz Tasarım Defilesi”nde engelliler ve Moda Tasarım Kısmı öğrencileri beraber podyuma çıktı.

Yaşamın her alanında engelli-engelsiz yaşamın beraber daha güzel bulunduğunu vurgulamak ve engellilerin toplumsal yaşam becerilerini çoğaltmak için Bağcılar Belediyesi ve Aydın Üniversitesi 2017-2018 Eğitim Öğretim döneminde birçok etkinlik düzenledi. Bu sürem beraber uçurtma şenliği, ağaç dikme ve tabiat yürüyüşü gerçekleştiren engelliler ve üniversite öğrencileri bu kez yeni bir projeye imza attı.

Bu kapsamda Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı Kursiyerleri ve Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Kısmı 1. derslik öğrencileri 3 ay ilkin bir araya geldi. Moda Tasarım Bölüm Programı Başkanı Nihal Bolkol’un destekleriyle engelliler ve 1. derslik öğrencileri moda ve tasarım mevzusunda çalışmalara başladı.

“BU MERKEZE GİREN HERKESİN YÜZÜNÜN GÜLDÜĞÜNÜ GÖRMEK BİZİ MUTLU EDİYOR”

3 ay devam eden yoğun programın peşinden engelli kursiyerler ve üniversite öğrencilerinin hünerlerini sergilemesi için Engelliler Sarayı’nda giyim gösterisi düzenlendi. Programın açılış hitabı icra eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bu merkeze giren her insanın yüzünün güldüğünü görmekten büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bugün de birçok projede beraber çalıştığımız Aydın Üniversitemizin öğrencileriyle buradaki kardeşlerimizin beraber hazırlamış olduğu defilede birlikteyiz. Emeklerini sergileyecekler. Hepsini kutlama ediyorum” dedi.

İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz da “Kardeşlerimizin ne kadar güzel projelere imza attığını bizde buradan ifşa ediyoruz. Projede alın teri döken tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“MODA TASARIM ÖĞRENCİLERİMİZ ÇOK HEYECANLA ÇALIŞTILAR”

Aydın Üniversitesi Rektörü Yadigar İzmirli ise şunları söylemiş oldu: Çocuklarımız son aşama anlamlı bir etkinliğe imza atıyorlar. Haiz olduğu vizyon bunula beraber duyduğu coşku ve şevkle Bağcılar İlçesinin bir eğitim ve kültür kenti haline getiren; İlçeyi toplumsal yaşamın merkezine dönüştüren kıymetli Bağcılar Belediye Başkanımız Lokman Çağırıcı’ya bu emek verme fırsatı verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin eğer olmazsa olmazı moda tasarım öğrencilerimiz fazlaca heyecanla çalıştılar. Sergilenecek olan ürünler onların ilk ürünleri. O yüzden fazlaca kıymetli. Hepsini kutlama ediyorum”

Bölüm Başkanı Nihal Bolkol ise “Üniversite öğrencilerimiz ve bu sarayın içindeki öğrenciler beraber çalıştılar ve sonuca geldik. Hocalarımıza teşekkür ediyorum öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum” diye konuştu.

Konuşmalardan sonrasında Engelliler Sarayı Kafkas Halk Oyunları Ekibi, folklor gösterisi yapmış oldu. Gösterinin peşinden heyecanlı oldukları gözlenen üniversite öğrencileri ve engelliler müzik eşliğinde podyuma çıktı. Engelsiz Tasarım Defilesi’nde 80 öğrenciden her biri engelliye birlikte rol aldı. Öğrencilerin ilk ürünü olan Marine Konseptinin sunumunu icra eden engelli mankenler göz kamaştırdı. Engellilerin giydirilmiş olduğu giysiler içinde en fazlaca dikkat çeken balık ağı ve korsan kostümü oldu. Engellilerin performansı izleyenlerden büyük alkış aldı.

haberler.com

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir