Online moda sergileri
Online moda sergileri

Online moda sergileri

Dünya genelinde bir fazlaca müzeyi online gezebiliyorken; moda sergilerine de online erişebilmek mümkün. Üstelik tayyare bileti bile almanız gerekmiyor. İşte, online gezebileceğiniz moda sergileri…

SCAD FASH Museum of Fashion and Film

Savannah Sanat ve Tasarım Koleji’nin moda müzesi; tarih süresince modayı bir kontakt aracı olarak ele alıyor. Ufak Sİyah Elbise sergilerini ya da Pierre Cardin ve Oscar de la Renta tarihini görebilirsiniz.

The Museum at FIT

New York’taki The Fashion Institute of Technology, moda sergileri içinde gizli saklı bir mücevher şeklinde. Dönen sergiler moda tarihini ve belirli yöntemlerin yada parçaların seneler içinde iyi mi geliştiğini sergiliyor. Örnek olarak denim kumaşın tarihini öğrenmeye ne dersiniz? Şu anki çevrimiçi sergilerinden biri bulunduğunu hatırlatalım.

The Victoria and Albert Museum

Londra’da bulunan V&A müzesi yalnız sanat ve tasarım üstüne güzel sergiler sergilemekle kalmıyor, hem de yalnız modayla adanmış etkisinde bırakan sunumlara da ev sahipliği yapıyor. Balenciaga ve Schiaparelli sergilerin yanında moda ve siyasete dair pek fazlaca sunum da görebilirsiniz.

The Metropolitan Museum of Art

MET’i ve her yıl ev sahipliği yapmış olduğu dünyaca meşhur moda galasını bildiğinizden eminiz. Bu senenin MET Gala’sını ertelemiş olabilirler fakat geçmiş sergilerini online olarak yakalamak mümkün.

Musée des Arts Décoratifs

Dekoratif Sanatlar Müzesi stilin evrimine ehemmiyet veriyor. Bunu bizzat görmek için Paris’e gitmenize gerek yok, web de oldukça kafi olacaktır.

FIDM Museum & Galleries

Los Angeles’taki Moda Tasarım ve Mağazacılık Enstitüsü müzesi, son 200 yılda moda tarihinin tüm yanlarını inceliyor. Belirli tasarımcı koleksiyonlarına derin dalışlar gerçekleştirebilirsiniz; örneğin 80’lerde Karl Lagerfeld’in Chloe için yaptıkları ve Rei Kawakubo’nun Comme des Garçons koleksiyonları şeklinde…

Kyoto Costume Institute

Kyoto Kostüm Enstitüsü, Batılı giysilerin doğasını inceleyip; yüzyıllar süresince evrimini belgeliyor. Lüks ve Haute Couture’ün değişik yanlarını keşfetmek için ideal.

Conde Nast Archive

Arthur Elgort ya da Irving Penn şeklinde efsanevi fotoğrafçıların eserlerini inceleyebilirsiniz.

Museo Salvatore Ferragamo

Ferragamo ailesi tarihe damgasını vuran işçiliğini göstermek için bu müzeyi kurdu. Modaevinin Audrey Hepburn ve Marilyn Monroe ile olan ilişkilerini gösteren sergilerine bakmanızı tavsiye ederiz.

MoMu Fashion Museum Antwerp

Antwerp’ten fark ettiğinizden daha çok ikonik tasarımcı çıktı Martin Margiela, Ann Demeulemeester, ve doğal ki Dries Van Noten. Sergide yalnız Belçikalı tasarımcıları değil internasyonal başka yıldızları da görmek mümkün.

Museum of Fine Arts, Boston

Boston MFA; modaya hususi bir lensten bakıyor. Bir yüzyılın moda fotoğrafçılığına bakmak için mükemmel bir seçenek.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir