Patolojik kıskançlık: Othello Sendromu
Patolojik kıskançlık: Othello Sendromu

Patolojik kıskançlık: Othello Sendromu

Kıskançlık kimileri için birlikteliğin eğer olmazsa olmazı kimiler içinse bir güvensizlik meselesi. Sadece belli ölçülerde kaldığında düzgüsel karşılanabilir bir duygudur. Ölçüsü kaçtığında, ve saplantılı bir hal aldığında ise artık hastalık olarak değerlendirilir.

Othello sendromu nedir?

Kişide saplantılı düşüncelere yol açan Othello Sendromu adını, İngilizlerin meşhur tiyatro yazarı William Shakespeare’in 1604 senesinde yazdığı Othello adlı oyundan almıştır. Kıskançlık üstüne kurgulanan bu meşhur eserde Othello aldatılma şüphesi ile hem kendisini hem de karısını öldürür. Othello eseri, vakit içinde psikolojide ‘Othello Sendromu’ olarak yerini almıştır.

Kıskançlık duygusu sevinmek, acı çekmek, öfkelenmek benzer biçimde her insanoğlunun hayatında karşılaşmış olduğu son aşama organik bir duygudur. Meydana getirilen araştırmalara gore kıskançlık bazılarına göre derin ve gerçek bir aşkın sembolü, sevginin ölçütü olarak kabul edilirken, bu duygunun tükenmesi ise sevginin ya da aşkın azaldığının bir göstergesidir. Kıskançlık kişinin kendine ve çevresine zarar verecek boyutlara ulaşmış ise bu aşamada patolojik kıskançlıktan Othello sendromundan bahsedilebilir. Othello sendromunu öteki kıskançlıklardan ayıran en mühim özelliği şudur; düzgüsel kıskançlıkta elinde olan bir şeyi yitirme korkusu söz mevzusudur, Othello sendromunda ise bende yoksa onda da olmasın düşüncesi hakimdir. Nereden bakılırsa bakılsın sıhhatli bir zihniyet ve fikir yapısı değildir.

Othello sendromu niçin ortaya çıkıyor?

Bu mevzuda meydana getirilen araştırmalar, beynin sağ frontal lobunun muntazam emek vermemesi sebebiyle bu durumun ortaya çıktığını savunur. Kendini seyretmek, duygu ve davranışları denetlemek benzer biçimde faaliyetler sol yarımkürenin davranışlarını çözümleme edemez ve kişide saplantılı durumlar ortaya çıkar. Patolojik kıskançlığın ortaya çıkmasındaki bir öteki niçin ise, karşısındaki kişinin samimiyetini etkileyen güvensizlik ve korkudur.

Kıskançlığın kaynağında derin problemler var

Kişinin şuur haricinde eşini aldatma isteği var ise bu düşüncesinden kurtulmak için karşısındakini suçlayabilir. Eğer şahıs çocukluk döneminde yeteri kadar sevgi görmemişse ileri ki yaşlarda sevilmeye layık olmadığını düşünür ve birlikte olduğu kişinin yaşamı üstünde denetim kurmaya çalışır. Tedavi edilmez ise daha da ilerleyerek paranoid şizofreniye dönüşebilir. Araştırmalara gore patolojik kıskançlığın bir başka sebebi kişinin cinsel yaşamındaki sorunlardan kaynaklanabilir. Erkeklerde ereksiyonla ilgili güçlükler, kadınlardaki cinsel işlev bozuklukları patolojik kıskançlığın altında yatan nedenler olabiliyor.

Risk faktörleri nedir?

– Alkol ve uyuşturucu

– Cinsel işlevin azalması

– Bipolar bozukluk

– Şizofreni

– Beyin tümörü

– Bunaklık

– Endokrin bozukluklar vb.

Patolojik kıskançlık ilişkilerin temelini zayıflatıyor

Temelinde şüphenin yatmış olduğu, tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan patolojik kıskançlık bir paranoid sendrom’dur. Somut vakalar ve gerçeklere dayanmayan bu duygu bozukluğunda şahıs eşinin ya da sevgilisinin onu aldattığına inanır. Sevilmiş olduğu kişiyi aşırı derecede sahiplenir, en küçük bir şeyden şüpheye kapılır, eşinin yalnız dışarı çıkmasından hastalık duyar, gizli saklı gizli saklı cep telefonu ve bilgisayarını karıştırır, eşini gizlice izler, kimselerle görüşmesine izin vermez. Bu sanrılar o denli kuvvetlidir ki kişinin gün boyu tüm düşüncelerini meşgul eder. Patolojik seviyelere varan bu kıskançlık çiftler içinde boşanmalara bile niçin olabilirken bu sendromun ileri boyutlarında patolojik kıskançlık gösteren şahıs eşine zarar veren eylemlerde bulunur. Fizyolojik sertlik uygular ve girişimlerin bazıları ölümle sonuçlanabilir.

Othello sendromu emareleri

– Gerçekliği olmayan senaryolar kurup, bunlara inanma

– Beraber olduğu kişiyi saplantılı derecede kıskanma

– Devamlı terk edileceğini düşünmek

– Partnerinin devamlı onu aldattığını düşünmesi

– Partnerinden ayrılmasını fobi haline getirme

– Oldukca minik tartışmalara bile büyük tepkiler verme

– Hırçınlaşma

– Şiddete eğilim

Othello sendromunda hanım ve erkekler değişik rolleri üstüne alıyor

Hanımefendiler patolojik kıskançlığı içe dönük olarak yaşarken, erkeklerde bu kıskançlığın dışa vurumu ne yazık ki sertlik ve katliam olarak kendini gösteriyor. Devletimizde koca terörüne kurban giden bayanların büyük bir kısmının ölüm sebebinin patolojik kıskançlık olduğu olası bir gerçektir. Pek oldukca olay ölümle sonuçlanmasa da hem hastanın hem de beraber olduğu insanoğlunun yaşamını işkenceye çeviriyor.

Iyi mi tedavi edilir?

Patolojik kıskançlığın tedavisi mümkündür. Sadece uzun ve çaba gösterilmesi ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Bundan dolayı hastanın iyileşmeye istekli olması gerekir. Hastalığın sebebi kişinin kendisinde saklıdır tek başına çözmesi mümkün değildir. Bir uzman tarafınca kıskançlık duygusunun altında yatan duygu ve düşünceler araştırılır. Eğer şahıs kendisini asla sevilmediğine inandırmış ise sevilmeye kıymet bir insan olduğu anlatılır. Hastanın yalnız kendisi değil ailesi ve toplumsal çevresi ile olan durumu da değerlendirilir. Boşanma ve intihar patolojik kıskançlığın en acı verici sonuçlarındandır. Gittikçe artış gösteren ve denetim edilmesi zor bir durum olduğundan hastanın iyileşmesi için kesinlikle bir uzmandan yardım alması gerekir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir