Rahim Ağzı Kanser Belirtileri
Rahim Ağzı Kanser Belirtileri

Rahim Ağzı Kanser Belirtileri

Emareler kişiden kişiye değişmiş olur; rahim ağzı kanseri asla emare vermeden ortaya çıkabileceği şeklinde, belirgin olmayan yada ilgili görünmeyen emareler de verebilir. En yaygın Rahim Ağzı Kanser Emareleri şunlardır:

menopozdan sonrasında, cinsel ilişkiden sonrasında yada tertipli periyotlar haricinde gelişen alışılmadık vajinal kanamalar vajinal akıntı miktarında, yoğunluğunda ve kokusunda değişimler cinsel ilişki esnasında ağrı yada hastalık sırt bölgesinde yada kalça kemiklerinde (pelvis) açıklanamayan ağrı

Bu semptomların çoğu zaman serviks kanseri dışındaki nedenlerle de ortaya çıktığını anımsamak önemlidir. Bu sebeple belirtilerin sebebini öğrenmek için tetkikler yapılmalıdır.

Alışılmadık vajinal kanamalar

Daima tertipli tane kanamaları olan bir kadın için, anormal kanama tanımı düzgüsel periyod süresinin haricinde herhangi bir zamanda gelişen olağandışı vajinal kanamalardır. Bu kanamalar:

Periyod’lar içinde Cinsel ilişki esnasında yada sonrasında Menopoza girildikten sonrasında

oluşur.

Bu kaygı verici olsa da olağandışı kanamaların hormonal kontrasepsiyon (doğum kontrolü) ve servikal ektropiyon dahil olmak suretiyle rahim ağzı kanseri ile ilgili olmayan birçok değişik sebebi bulunduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Menopozdan sonrasında vajinal kanama (menopoz sonrası kanama)

45 yaşın üzerini olan ve bir yıldan fazla bir süredir periyod yaşamayan bayanlar menopoza girmiş sayılabilir. Menopozdan sonrasında, vajinadan gelen herhangi bir kanamanın, hafifçe de olsa yada bir tek bir kez bile olmuş olsa kuşku edilmesi ve denetim edilmesi gerekir.

Hangi tür olağandışı vajinal kanamanız olursa olsun doktora başvurmak ve er şeyin yolunda olup olmadığından güvenli olmak gerekir.

Vajinal akıntıda değişimler

Vajinal akıntı vajinayı temizleyen ve sakınan bir sıvıdır (mukus). Bir çok hanım buna haizdir, sadece herhangi bir değişikliğe karşı dikkatli olmalıdır. Bu değişimler şunlar olabilir:

değişik görünmek – mesela, daha kalınca yada renk değişiklik yapmak Değişik kokuyor – bilhassa hoş olmayan kokuyorsa.

Vajina akıntı, enfeksiyon yada hormon değişikliği şeklinde serviks kanseri ile ilgili olmayan birçok nedenden dolayı da değişebilir. Bunu tabip kontrolü ile netleştirmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Cinsel İlişki Esnasında Ağrı yada Hastalık

Sex bazı bayanlar için naturel olarak ağrılı yada rahatsız edici olabilir. Buna disparoni denir.

Cinsel ilişki, serviks kanseri ile ilgili olmayan hem fizyolojik hem de ruhsal nedenlerden dolayı acı verici olabilir. Buna uzmanı teşhis koyacaktır. Bu ağrı’nın oluştuğu durumlarda doktora başvurmalı ve sağlığı güvenceye almalıdır.

Sırtta yada Kalça Kemikleri Içinde Ağrı

Kimi zaman bir kas çekilmesi durumunda yada yada dönem bir ağrı geçiriliyor olabilir. Sadece aşağıdaki durumlarda doktora başvurmak ve bu ağrı hakkında data vermek iyi bir fikirdir:

Belirgin bir sebebi olmayan Günlük yaşamı etkileyecek kadar yoğun 2 ila 3 hafta yada daha uzun devam eden

İlerlemiş Rahim Ağzı Kanserinin Emareleri Nedir?

Rahim ağzı kanseri ilerlemişse yada vücudun öteki bölgelerine yayılmışsa, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle bazı semptomlara niçin olabilir:

Belin yan bölgelerinde yada sırtta şiddetli ağrı – mesela, günlük işleri etkileyecek kadar şiddetli yada ağrı kesicilerden sonrasında iyileşmeyen ağrı Açıklanamayan kilo kaybı İştah kaybı kabızlık Normalden daha sık oluşan wcye çıkma gereksinimleri İdrar kaçırma Bağırsak kontrolünü yitirmek İdrarda yada dışkıda kan Bacaklarda şişme Fena kokulu vajinal akıntı Ağır vajinal kanama – mesela, her saat ped değiştirecek kadar ağır kanama

Tüm bu semptomlar ileri evre rahim ağzı kanser emareleri olmakla birlikte ileri rahim kanseri dışındaki durumlarda da rastlanabilmektedir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir