Röfle ve Balyajın Farkları
Röfle ve Balyajın Farkları

Röfle ve Balyajın Farkları

Son yıllarda standart renkler saç boyamalarından daha oldukca röfle ve balyaj şeklinde uygulamalar daha oldukca ön plana çıkıyor. Eğer sizin de dikkatinizi çektiyse röfle ve balyajın farkları mevzusunda kafanız karışmış olabilir. Merak etmeyin, bu mevzu işin uzmanı kuaförler haricinde her insanın kafasını karıştırıyor.

Röfle Nedir?

Röfle işleminde saçtaki bazı tutamlar ayrılarak saç renginden 1 ila 6 ton içinde daha açık bir tona boyanır. Ya of ya işleminde saçlar oldukca minik tutamlar halinde ayrılır. Böylece saçta ki naturel görüntünün korunması amaçlanır.

Röfle işlemi genellikler esmer yada buğday taneler tarafınca tercih edilmektedir. Tamamen sarıya boyanmış bir saçın kendisine yakışmayacağını düşünen kişiler tarafınca çoğunlukla tercih edilmektedir.

Balyaj Nedir?

Balyaj işleminde de röfle de olduğu şeklinde saçın bir kısmı naturel renginden daha açık tonlara boyanır. Yoğunluğuna kendi elde etmek istediğiniz görüntüye bakılırsa karar verebilirsiniz. Saçın naturel renginin korunması amaçlanır. Saçınıza olduğundan daha canlı ve daha parlak gösterir.

Hem esmerler hem de açık tende kişiler tarafınca tercih edilmiş olduğu görülür. Derhal her insana yakışacak tonlarda ve yoğunlukta yapılabilir.

Röfle ve Balyaj Arasındaki Farklar

Röfle ve balyajın farkları içinde en mühim olanı kullanılan renklendirme tekniğidir. Balyaj uygulaması yapılırken renklendirme işlemi saçın ortalarından adım atar ve uçlara doğru yoğunlaşarak devam eder. Röfle uygulaması yapılırken ise saçlar dipten itibaren ince tutamlara ayrılır. Ve ayrılan tutanlar için 1 ila 6 ton içinde açma işlemi uygulanır. Şu demek oluyor ki balyaj ve röfle arasındaki fark birisinin saç boylarına ve uçlarına birisinin saç diplerinden ucuna kadar ayrılan tutamlara uygulanmasıdır.

Roflede saç 1 ila 6 ton içinde platine kadar açılabilirken balyaj uygulamalarında daha naturel bir ton elde etmek amaçlanır. Balyaj uygulamasının amacının daha oldukca saçta güneşin yarattığı ışıltılara benzer bir ışıltı ortaya çıkarmak bulunduğunu söyleyebiliriz.

Röflede saçın tamamında bir değişim yapılır ve fark edilmemesi mümkün değildir. Balyaj uygulamasında ise yoğunluğu kendiniz belirlersiniz. Oldukca azca bir yoğunlukla bile bir tek saçın daha parlak görünmesi sağlanabilir.

Her iki işlemlere değişik tonları seçebilirsiniz. Sarı renk balyaj, karamel balyaj, bal rengi balyaj, kumral balyaj yada küllü balyaj şeklinde tercihleriniz olabilir. Aynı şekilde röfle işleminde de sarı röfle, platin röfle, karamel röfle, küllü röfle ve hatta kahverengi röfle şeklinde seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Organik saç renginize ve cilt tonunuza bakarak hangi işlemin daha uygun olduğuna karar vermeniz daha doğru olur. Sarı saçın size yakışmayacağını düşünüyorsanız fakat sarı saçları güzel buluyorsanız azca yoğunlukta bir sarı balyaj ile saçlarınıza ışıltı katabilirsiniz. Balyaj işlemi saçta doğallığı sevenler fakat farklılık ihtiyacı hissedenler tarafınca çoğunlukla tercih edilen bir uygulamadır. Röfle işlemi ise balyaja bakılırsa oldukca daha dikkat çeken ve boyalı bulunduğunu oldukca daha gösteren bir işlemdir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir