Rustik Ev Dekorasyonu
Rustik Ev Dekorasyonu

Rustik Ev Dekorasyonu

Rustik Duvar Dekorasyonu

Rustik ev dekorasyonu için ilk olarak duvarların taştan ya da ahşap şeklinde malzemelerle dekore edilmesidir. Sadece, tercihe bakılırsa beton duvarlar kullanılıp iç dizaynın rüstik bir halde tasarlanması da sağlanabilir. Ahşap ve taş duvarların içinde geniş camlar kullanılabilir. Ek olarak ev dekore edilirken duvarlarla bütünleşen bir şömine de rustik bir görünüm sağlar. Bunun yanında, duvarlara tablo ve ışıklandırma asılabilir ve dolap, raf, ayna şeklinde eşyalar monte edilebilir. Aynaların birden fazla, averaj boyutta ve değişik şekillerde olanları tercih edilmelidir.

Rustik Zemin Dekorasyonu

Rustik zemin dekoru, seçilen duvar tipine bakılırsa ahşap yada taştan tasarlanabilir. Günümüzde en yaygın olanı parke kullanmaktır. Bunun yanında, zemini dekore ederken kullanacağınız büyük çiçekli ya da desenli halılar zemin dekorunun rustik görüntüsünü tamamlayacaktır.

Rustik Eşya Dekorasyonu

Koltuk, sehpa şeklinde eşyaların dekorasyonu için gene ahşap ve kahve tonları seçilebilir. Koltukların kahverengi ve büyük olması tercih edilmelidir. Ek olarak sehpaların üstünde ufak örtüler ve heykeller kullanılabilir. Bunun yanında duvarlara monte edilmiş dolaplarda eski süs eşyaları, ansiklopediler, heykeller ve tablolar kullanılabilir. Ortaya konulacak ahşap bir sehpa, üzerine kitaplar ve dergiler konarak dekore edilebilir. Duvara monteli şöminenin üzerine ve kenarlarına nebat, tablo şeklinde dekorlar konulabilir.  Ek olarak odanın belirli bölgelerinde mum ve şamdan kullanmak da rustik görüntünün sağlanmasına destek sağlar. Odanın dekorasyonu için perde kullanımı da önemlidir. Seçilen perde, tek renk, desensiz ve uzun tercih edilmelidir. Evin içindeki güneş miktarına bağlı olarak bu perdeler tül ya da kalınca perde olarak tercih edilebilir. Rustik ev dekorasyonu yaparken perdelerin stor kullanılmamasına itina gösterilmelidir. Stor perde kullanımı, rustik ev konseptine uymaz.

Rustik Raf Dekorasyonu

Rustik bir ev dekorasyonu için birden fazla dolap ve raf kullanılmalıdır. Bu raflar evin ortamına uygun dekore edilmelidir.  Şöminenin üst tarafına gömme bir raf yerleştirilebilir ve buraya mum, nebat, tablo, ayna, saat şeklinde ortamla uyum sağlayacak birden fazla dekor yerleştirilebilir. Öteki raflarda ise kitaplar ve heykeller kullanılabilir. Bunların yanında, raflarda ufak sandık dekorları, desenli vazolar, renkli cam şişeler, porselen işlemeli tabaklar ve tahta süs eşyaları dekore edilebilir. Bu dekorlar odanın rustik bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Rustik Işıklandırma Dekorasyonu

Rustik Işıklandırma için öncelikli olarak kullanılması ihtiyaç duyulan ışık dekoru tahtadan olmalıdır. Bu dekorasyon, ahşap avize kullanarak da olabilir. Bunun yanında, tavanda gene ahşaptan oluşan dekorlar ve sarkıtlar kullanılabilir. Işıklandırma için kullanılması ihtiyaç duyulan en doğru renk sarıdır. Sarı ışıklandırma, öteki renkli ışıklandırmalara bakılırsa ortamla daha iyi bütünleşir ve rustik dekorasyona uyum sağlar.

Netice olarak rustik ev dekorasyonu için yapılması ihtiyaç duyulan temel şeyler doğallıktan uzaklaşmamak ve ahşap dizayn bütünlüğünü sağlamaktır. Bu sayede ev, konsepte uygun dekore edilmiş olur.

 

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir