Saçların sık yağlanmasının 7 nedeni ve çözümü
Saçların sık yağlanmasının 7 nedeni ve çözümü

Saçların sık yağlanmasının 7 sebebi ve çözümü

Saç derimiz, nemli kalmak ve saç ile çevre içinde ince bir bariyer oluşturarak saçı korumak için belirli oranda yağ üretir. Sadece aşırı yağ üretimi, hacimsiz ve donuk saçlardan tahriş olmuş bir kafa derisine ve kepek problemlerine kadar birçok rahatsızlığa niçin olabilir. Her neyse ki, aşırı yağlılığın nedenini belirlerseniz, denetim altına alabilirsiniz.

1. Sık sık saç modeli değiştirmeyin

Şık bir at kuyruğu yağlı saçlarınızı gizlemek için iyi bir yol benzer biçimde görünse de, aslına bakarsak tam tersi durum yaratır. Saçlarınız muntazam görünebilir, sadece bu saç modeli sebumun saçınızın ve saç köklerinin altında birikmesine niçin olur. Şık saç stilleri, düzleştirici benzer biçimde bir oldukca şekillendirici ürün gerektirir, bu da yağlanmayı daha süratli hale getirir.

Yapılması gerekenler: Oldukça fazla fırçalamayın ve saçınıza dokunma gerektiren şekillendirme ürünleri ve saç stillerinde aşırıya kaçmayın.

2. Saçınızı soğuk suyla durulayın

Sıcak su, gözenekleri ve saç kütiküllerini açmak ve kiri çıkarmak için mükemmeldir, sadece saçınıza zarar verebilir. Yağ tabakasını yıkar ve kafa derinizi oldukca fazla kurutabilir, kepek ve aşırı yağ üretimine niçin olabilir.

Yapılması gerekenler: Şampuanlama ve yumuşatma söz mevzusu olduğunda ılık su tercih etmek ve saç kütikülünü kapatmak için yıkadıktan sonrasında saçınızı soğuk suyla durulamak daha iyidir

3. Doğru saç bakım ürünleri seçin

Uzmanlar, yoğun olarak etiketlenen ürünlere dikkat edilmesini tavsiye ederler bu sebeple saçlarınızı aşırı düzleştirebilirler. İnce saçlarınız yada yağlı bir saç deriniz var ise saçınızın daha yağlı görünmesine yol açan ince bir koruyucu tabakada kaplayabilirler.

Yapılması gerekenler: Uzmanlar, kuru yada hasar görmüş saçlar için tasarlanmış ürünlerden kaçınmayı önerir. Saç derinizi sebum ve kozmetik ürünlerin oluşumundan temizlemek ve saçınızın daha uzun süre temiz kalmasına destek olmak için ayda birkaç kez derin bir temizleyici kullanmak da iyi bir fikirdir. Ek olarak saçınızı beslemek için hindistancevizi yağı uygulamak benzer biçimde naturel ilaçları da deneyebilirsiniz.

4. Saçlarınızı oldukca sık fırçalamayın

Saçınıza dokunduğunuzda, saçlarınızın daha yağlı görünmesine niçin olabilecek yağları ve bakterileri ellerinizden saçınıza aktarırsınız. Saçlarınızı oldukca sık fırçalamak da zarar verir. Devamlı fırçalama sebumun saçınıza yayılmasını sağlar ve hacimsiz, donuk saçlara niçin olur.

Yapılması gerekenler: Bilhassa gerginken yada konuşma esnasında saçınıza ellerinizle dokunmama alışkanlığı edinin. Saçınızı aşırı fırçalamayın. Uzmanlar, oldukca kıvırcık yada dokulu saçları olmayan insanoğlu için günde 2 kez fırçalamanın kafi olabileceğini ve devamlı temiz bir fırça ile yapılmasını önermektedir.

5. Oldukça stres yapmayın

Stres, vücudunuzun daha çok kortizol üretmesini sağlar. Bu hormon cildinizi daha çok sebum üretmesi için tetikler ve netice olarak daha yağlı görünür ve hissedilir. Stres ek olarak yağlı bir kafa derisine de yol açabilecek kepek sebeplerinden biri olabilir.

Yapılması gerekenler: Yaşam tarzınızı değiştirip stresinizi yönetmeye çalışmadığınız sürece bu mevzuda fazla bir şey yapamazsınız. Hususi saç ürünleri kullanmak kepekle savaşmaya destek olacak ve zor yaşam durumlarıyla uğraşırken kafa derinizin daha rahat hissetmesini elde edecektir.

6. Saçınızı oldukca sık yıkamayın

Her ne kadar birazcık saçma gelse de, saçınızı ne kadar oldukca yıkarsanız, o denli yağlanabilir. Cildimizin sıhhatli pH’ını destekleyen milyarlarca iyi bakteri kafa derimizde yaşar. Saçlarımızı oldukca sık yıkadığımızda, bu duyarlı dengeyi bozabilir ve bilhassa yanlış saç bakım ürünlerini kullanırsak sebum bezlerinin daha çok yağ üretmesine niçin olabiliriz.

Yapılması gerekenler: Saçınızı kaç kez yıkadığınızın bilincinde olun ve saçınıza uygun doğru ürünler tercih edin. Uzmanlar, yaşadığınız bölgeye ve yaşadığınız saç problemlerine dikkat etmenizi önerir. Mesela, kent sakinlerinin saçlarını saç dökülmeleri sebebiyle kırsal alanlarda yaşayan insanlardan daha sık yıkaması daha ihtimaller içindedir.

7. Vücudunuzun emek verme şekli bu olabilir

Bazı saç tipleri, ötekilerden daha süratli yağlı olmaya daha yatkındır. Mesela, düz saçlar, dalgalı saçlara nazaran daha yağlı olma eğilimindedir. Sebum, saçları aşağı kaydırdığı ve saç köklerinde daha görünür olduğundan bu gerçekleşir.

Ek olarak, hormonal dengesizlikler ve seboreik dermatit benzer biçimde bazı sıhhat sorunlarının aşırı sebum üretimine niçin olabileceğini ihmal etmeyin.

Yapılması gerekenler: Bir şey sizi rahatsız ediyorsa yada saçınızın görünüşünde olağandışı değişimler fark ederseniz doktora başvurun.

Saçlarınızı ne çoğunlukla yıkıyorsunuz? Yağlı saçlarla başa çıkmak için hangi yöntemler destek oldu? Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.

hususi içeriğidir.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir