Sağlıklı Beslenerek Nasıl Kilo Verilir?
Sağlıklı Beslenerek Nasıl Kilo Verilir?

Sağlıklı Beslenerek Nasıl Kilo Verilir?

Dengeli ve sıhhatli bir halde kilo vermek için bir uzmanın rehberliğine başvurmak size oldukça destek olacaktır. Kilo vermek isteyen şahıs uzmanın danışmanlığı doğrultusunda ilerlemeli ve vücudunun gereksinimlerine nazaran beslenerek ideal kilosuna ulaşmalıdır.  

1. Sebze ile Beslenme 

Sebzelere devamlı öğle ve akşam yemeğinin ana parçası olmalıdır, sebzeler azca kaloriye haiz olmanın yanı sıra tokluk hissini artıracaktır. 

Sebzeler vücut detoksuna yardım ederek enerji ve ferahlık hissini artıracaktır. Buna ek olarak, içinde ki vitamin ve mineraller bağırsak işleyişini iyi yönde geliştirerek bağırsak mikrobiyota sağlığı lehinedir. Sebze lif açısından zengindir. 

2. Karbonhidratı Azaltın 

Karbonhidrat alımında belli bir ölçü vermek doğru olmaz, tüketilmesi ihtiyaç duyulan karbonhidrat miktarı kişiden kişiye değişmiş olur. Karbonhidrat alımı düzenlenirken porsiyonlar kademeli olarak azaltılmalı. Düzgüsel bir öğünde 8 yiyecek kaşığı pirinç tüketiyorsanız öteki öğünlerde 7 yiyecek kaşığı 6 yiyecek kaşığı aşamalı olarak azaltın. Öğünlerde tam tahıl tüketmeye ehemmiyet verin. Buna ek olarak, kabak yada patlıcanı makarna ile değiştirebilirsiniz 

Örnek: Buğday unu yerine, yulaf ezmesi, hindistan cevizi yada badem unu şeklinde, krep, hamur harcı işleri ve kekleri hazırlamak için daha çok lif içeren öteki un türleri kullanmak mümkün. 

3. Atıştırmalıklarda Protein Tüketin  

Neredeyse hepimiz atıştırmak için tos yada ekmek arası aperatifleri tercih ediyor. Bu atıştırmalıkları tüketmek yerine yerini protein açısından varlıklı besinler ile değiştirdiğimizde tokluk hissi oluştuğu için daha çok enerjiye haiz olacaksınız. Zayıflamanız kolaylaşacaktır. 

Aperatiflere örnek verecek olursak, 1 yumurta ve 1 dilim peynir, kepekli ekmek yiyecek, bir avuç fındık ile organik yoğurt yiyecek, muz, tarçın ve yulaf ezmesi ile tüm bir gözleme yapma yada bir avuç badem ile bir meyve vitamini yapılabilir. 


4. Rejiminize Zeytinyağı ve Fındık Ilave edin 

Vücudun daha iyi çalışmasına destek bu gıdalar da omega 3s yüksek ve anti-inflamatuar antioksidan var bununla birlikte bu iyi yağlar tokluk hissini artırır. Rejime eklenecek öteki gurup yağlar ise avokado, hindistan cevizi, yer fıstığı, badem, fıstık ezmesi ve fındık şeklinde gıdalar. 

Rejimde bu tarz şeyleri dahil etmek için, bir çay kaşığı zeytinyağını öğle ve akşam yemeği tabağına eklenebilir. Atıştırmalıklarda 10 birim kurutulmuş meyve yada 1 yiyecek kaşığı fıstık ezmesi ile 1 meyve tüketilebilir. Vitaminler de avokado, keten tohumu, chia yada kabak ile hazırlanabilir, mesela, salata yada tahıl, yumurta yada yoğurt ekleyebilirsiniz. 

5. Fazla Meyve Tüketmeyin 

Sıhhatli olmasına karşın, meyve de kalori vardır ve bazıları kolayca sindirilir. Şu demek oluyor ki, tek bir öğünde 2 yada 3 meyve yiyecek yerine, mesela, 1 avuç kurutulmuş meyve ile 1 meyve yiyecek en iyisidir, ya da organik yoğurt ile. 

İdeal olan ‘saf’ şeklinde meyve tüketmektir, meyve suyu şeklinde olmadan, bu şekilde en büyük lif miktarı olması mümkündür, bağırsak sağlığını korur ve tokluk hissini çoğaltmak için yardımcıdır. Günde 2-3 hisse meyve tüketilmesi tavsiye edilir. 

6. Günlük Su Tüketimi 

Günde 2-2,5 L su tüketmek önemlidir, sadece kişinin kilosu ve yaşına nazaran bu oran belirlenebilir. İdeal olan sıvıları besin ile beraber tüketmektir. 

Tatlıları oldukça yeme arzusunu azaltmak için limonlu su içmek ve damak temizlemek muhteşem bir seçenek. 

7. Azca Yağlı Proteinler Tüketin 

Bu tokluk hissini çoğaltmak için destek verir ve kas hacmi oluşumunu artırır kilo kaybı süreci için önemlidir. Bundan dolayı, ideal beslenmede deri olmadan tavuk ve hindi şeklinde günlük beslenme beyaz etler dahil edilmeli, balık ve, kırmızı et durumunda, yağsız kesim tercih edilmeli. 

Buna ek olarak, yumurta tüketmek önemlidir, ricotta yada mozzarella şeklinde azca yağlı beyaz peynir, süt ve yağsız türevlerini de. Protein oranı yüksek olan öteki gıdalar fasulye, mercimek ve nohut şeklinde baklagiller. 

Sıhhatli kilo vermek için 

Kilo kaybı hızlandırmak için tertipli olarak adım atma, koşu, yüzme yada dans şeklinde fizyolojik aktiviteleri rejiminizin yanına destekleyici olarak eklemeniz önemlidir. Ek olarak yağ yakmaya destek ve kilo kaybını artıracak, idrar söktürücü termojenik çaylar, beslemeye dahil edilebilir. 

İLİşKİLİ HABERLER Bir Haftada 3 Kilo Vermenin Sırrı

Bir Haftada 3 Kilo Vermenin Sırrı

Diyet Yapmak ve Kilo Vermek

Rejim Yapmak ve Kilo Vermek

Yağdan Kilo Vermek İsterken Bu Hatayı Yapmayın

Yağdan Kilo Vermek İsterken Bu Hatayı Yapmayın

Yutulabilir Mide Balonu İle Kilo Verin

Yutulabilir Mide Balonu İle Kilo Verin

İLİşKİLİ GALERİLER Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Etkili Kilo Verme Şekilleri

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Rejim Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Besinler

Kilo Vermeye Destek Olan Besinler

Kilo Vermeyi Sağlayacak Yağlar

Kilo Vermeyi Sağlayacak Yağlar

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir