Sağlıklı İlişki İçin Empati Gerekli!
Sağlıklı İlişki İçin Empati Gerekli!

Sağlıklı İlişki İçin Empati Gerekli!

14 Şubat yaklaşırken,uzmanlar, ‘Sıhhatli bir ilişki insana kendini iyi hissettirir ve sıhhatli ilişkide açık yazışma, dürüstlük, itimat, saygı vardır. Bunlar aniden olmaz, çaba gerektirir ve iki tarafın da sorumluluğudur’ açıklamalarında bulundular. 

SAYGI

Sıhhatli ilişkide açık yazışma, dürüstlük, itimat, saygı bulunması önemlidir. Bunlar ilişkide aniden olmaz, çaba gerektirir ve iki tarafın da sorumluluğudur. Sıhhatli bir ilişkide güç dengesizliği yoktur, taraflar birbirinin sınırlarına saygı duyar, baskı ve zorlama yoktur, kişiler kendi kararlarını verebilir ve korkusuzca kendini ifade edebilir. Destekleyici olmak ilişkilerde önemlidir; yanında bulunduğunu hissettirmeli, ihtiyacı olduğunda korumalı fakat zarar verici boyutta aşırı sahiplenme de gösterilmemelidir. İlişkide iki tarafın da bağlılık, uzlaşmacı diyalog ve hoşgörü ortamını oluşturmak için yerine gore affedicilik göstermeye dikkat etmeleri gerekir. 

KENDİNİZİ İFADE EDİN

İletişimi sıhhatli kılan, konuşmaktan ziyade dinlemedir. Derinliği olan, pozitif yönde ilişkiler her şeyden ilkin tarafların birbirini dinlemesiyle gelişir. Birbirini seven insanların otomatikman iyi yazışma kuracaklarını düşünmek doğru bir yaklaşım değildir. İletişimi sıhhatli kılmak için dinleme, empati yapabilme, kendini doğru bir halde ifade edebilme şeklinde bazı beceriler gereklidir ve bunlar doğuştan gelmez, bu yolda kendini geliştirmeye çaba edilmelidir. Sıhhatli bir ilişki için çiftin içinde açık bir yazışma şarttır. İlişkide anlaşılmayı beklemek yerine kendini ifade edebilmek önemlidir, ‘beni seviyorsa ne hissettiğimi, ne düşündüğümü anlamalı’ yaklaşımı ilişkiyi zora sokar, iletişimin kapalı kalmasına neden olur. İsteklerin, ihtiyaçların ve beklentilerin açık, net bir halde konuşulabilmesi ilişkiyi sıhhatli kılar. 

ORTAK PAYLAŞIM

Bir ilişkiyi kuvvetli kılan ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacak birçok yakınlık alanı vardır. Bu alanlar ortak paylaşımlar, fizyolojik yakınlık, duygusal yakınlık, cinsel yakınlık şeklinde sıralanabilir. Çiftlerin beraber kaliteli süre geçirmesinin tüm bu alanlarda yakınlığı geliştirebilmek için önemlidir. Dışarda yiyecek yiyecek, beyazperdeye, konsere gitmek, beraber yürüyüş yapmak, hobileri paylaşmak, söyleşi etmek şeklinde aktivitelerde bulunmak çiftlerin birbirini daha iyi tanımasına ve yakınlaşmasına katkı sağlar. Bunlar ilişkide pozitif yönde duygular biriktirmeye destek sağlar. Pozitif yönde duygu birikimi de yaşamın akışı içinde karşılaşılabilecek zor zamanlarda ilişkiyi bu zorluklara karşı dirençli kılarak uzun ömürlü olmasını elde edecektir. 


BİRBİRİNİ ANLAMAK

Her insanoğlunun yaşamdan beklentilerinin değişik olduğundan ikili ilişkiler söz mevzusu olduğunda, beklentiler ve öncelikler de kişiden kişiye değişmiş olur. Bundan dolayı ilişkilerde her insana uyan bir formülden söz etmenin çok da fazla doğru değildir. ‘Sizin için doyum verici bir ilişki nedir, ilişkinizde nelerin olmasını beklersiniz?’ diye soracaktır olsak hepimiz kendisi için değişik şeylerin mühim bulunduğunu söyleyecektir. Kimi sevgiyi, aşkı önceler, kimisi saygıyı öne koyar, kimisi dostluğu, bir başkası itimatı. Bu hakikaten yola çıkarak şu şekilde bir formül önerebiliriz; bir birlikteliğin iki taraf için de doyum verici olması için birbirinin tercihlerini, gereksinimlerini, önceliklerini iyi anlayıp bunlara saygı göstermeye çalışılmalıdır. Bunu başarabilen çiftler belli bir noktada buluşup ilişkilerinde uyumu yakalayabilirler. 

 

İLİşKİLİ HABERLER Merve Boluğur'dan İlişki Tavsiyesi

Merve Boluğur’dan İlişki Tavsiyesi

İlişkilerde Acele Etmek Olumsuz Sonuçlara Neden Oluyor

İlişkilerde Acil Etmek Negatif Sonuçlara Niçin Oluyor

Cinsel İlişkiden Sonra Üzgün Hissetmek Normal mi?

Cinsel İlişkiden Sonrasında Mutsuz Duymak Düzgüsel mi?

Spor ve Cinsellik Arasındaki İlişki Nedir?

Spor ve Cinsellik Arasındaki İlişki Nedir?

İLİşKİLİ GALERİLER Hızlı Zayıflamak İçin 9 Tavsiye

Süratli Zayıflamak İçin 9 Tavsiye

Bengü Yeni Doğum Yapan Annelere Tavsiye Verdi

Bengü Yeni Doğum Icra eden Annelere Tavsiye Verdi

Selena Gomez'den Karantina Tavsiyeleri

Selena Gomez’den Karantina Tavsiyeleri

Yaz Lohusalarına Tavsiyeler

Yaz Lohusalarına Tavsiyeler

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir