Şemsiye Modelleri
Şemsiye Modelleri

Şemsiye Modelleri

Şemsiye modelleri kullanım amaçlarına bağlı olarak değişim gösterir. Yağışlı havalardan korunmak için şemsiye alacaksanız malzemelerinin kaliteli olmasına itina göstermeniz gerekiyor.

Şemsiye Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Şemsiyelerin kullanım alanları çeşitli olsa da her modelinde kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Güneşten korunmak için seçeceğiniz modeller değişik malzemelerden yana olacağı benzer biçimde yağışlı havalarda kullanacağınız modeller değişik olmalıdır.

Şemsiye seçiminde ilk olarak kumaş kalitesi önemlidir. Hem yaz hem kış aylarında kumaş malzemeleri naylon olmayan şemsiyeleri seçmelisiniz. Şemsiyenin gövdesi naturel malzemelerden yapılmış olmalıdır. Ahşap ve bambu benzer biçimde malzemelerin kullanıldığı modelleri seçebilirsiniz. Satın alırken kalitesi kadar görünümüne de itina göstermeniz gerekiyor. Şemsiye modelleri kıyafetlerinizde uyumlu olmalıdır. Geçmişten zenginlik, lüks ve soyluluk sembolü olan şemsiyeler günümüzde de stilinize bambaşka bir hava katabilir.

Şemsiye Tarihini Biliyor Musunuz?

Şemsiye modelleri geçmişten bu yana büyük değişimler göstermiştir. Hem yağışlı havalarda hem güneşten korunmak için kullandığımız şemsiyeler ilk kez Mezopotamya’da kullanılmıştı. Kullanım amacı ise güneşten korunmak içindi. Zaman içinde kullanımı yaygınlaşan şemsiyeler Mısır’da koruyucu özelliği olduğuna inanılan totem parçaları haline gelmişti. İlk kez Yunan’da şemsiye yağmurdan korunmak için kullanılmıştı. Su geçirmez özelliği olmasını sağlayansa Çinlilerdir.

Avrupa’da kullanılmaya başladığında şemsiyeler hanım aksesuarı olarak kullanıyordu. O günden bu yana hanımefendilerin eline fazlaca yakışan şemsiyelerin podyumlarda kullanılmasının tek sebebi bu değil. Geçmişte şemsiye kullanan hanımefendiler asil, asil, varlıklı kadınlardır. O günlerin izlerini podyumlara yansıtan şemsiye modellerini her yıl bambaşka tasarımlarla karşımıza çıkıyor.

Günümüzde kullanılan şemsiyelerin tasarımlarında hala geçmişin yansımaları vardır. Bilhassa Yunan ve Roma periyodunun şemsiyeleri ile benzer tasarımlara imza atılmaktadır. Şemsiye modellerini yalnız günlük kullanımda değil pasta süslerinde, pahalı kokteyllerin üstünde de görüyoruz. Bu tasarımlar geçmişten bu yana gösterişin en mühim parçalarından biri olduğundan hayatımızın her alanına girmiştir.

Hangi Malzemeler Daha Dayanıklı?

Otomatik şemsiye, fırtına şemsiye, geleneksel modeller olarak birçok tasarım günümüzde kullanılıyor. Bu modeller arasından seçim yaparken katlanabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Beden malzemesi dayanıklılığını artıracağı için rüzgarlı havalarda problem yaşayacağınız kaliteli parçalar olmalıdır. Ahşap gövdeli şemsiyeler daha dayanıklı modellerdir. Gövdesinde bambu kullanılan şemsiyeleri de satın alabilirsiniz. Dayanıklı şemsiye modellerinin tutarları yüksektir sadece uzun süre kullanabileceğiniz için bir kez bu parayı verebilirsiniz. Kalitesi malzemelerin kullanım süresi kısadır.  

Şemsiye Kullanırken Iyi mi Giyinmeli?

Şemsiye modelleri hanımefendilerin stillerine değişik bir hava katacak hususi tasarımlar olarak da kullanılıyor. Aksesuar olarak şemsiye kullanacaksanız hareketli parçalar seçmemelisiniz. Bedeni tam saran giysiler kullanabilir ve daha çağıl bir görünüm kazanmak için topuklu ayakkabılar kullanabilirsiniz. Şemsiyeyi ön plana çıkarmak için seçeceğiniz renklerin mütevazı olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir