Sigara İçmek Kadınlarda Buna Sebep Oluyor
Sigara İçmek Kadınlarda Buna Sebep Oluyor

Sigara İçmek Kadınlarda Buna Sebep Oluyor

Meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki bayanların yaşları ilerledikçe yumurtalıklarındaki işlevler giderek azalmaktadır. Bilhassa sigara kullanan, çikolata kisti hastalığı olanlarda, kemoterapi ve radyoterapi görenlerde erken menopoz görülme riski vardır.

KADINLAR YUMURTALIK REZERVİLERİNE DİKKAT ETMELİ

Kadınlardaki yumurtalık rezervi, hamile kalabilme kapasitesi anlamına gelir. Yaş ilerledikçe hamile kalma sorunları ile karşılaşılması oldukça muhtemeldir. Yumurtalık rezervinin azalmasındaki en mühim unsur kadının yaşıdır. 40 yaşını geçen her hanımda bu durum daha süratli gelişim gösterir.

Yumurtalık rezervinin azalmasında yalnız yaş faktörünün olmadığını belirten Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu, “Yumurtalığın tamamen alınması yada içinden kist çıkarılması yumurta sayısını azaltacağından yumurtalık rezervi düşecektir. Özelikle halk içinde çikolata kisti diye malum endometriozis kistlerinin alınması o taraftaki yumurtalık rezervini azaltabilir. Ek olarak gençlik çağı kanserlerinin tedavisi sonrası, uygulanan radyoterapi ve kemoterapiler de yumurtalık rezervini negatif etkiliyor” dedi.

Yumurtalık rezervini tertipli denetim ettirmek önemlidir. İlerleyen yaşlarda, sigara içenlerde, çikolata kisti bulunan ya da kistten dolayı ameliyat olan ve bilhassa ailede erken dönem menopoz yaşayanlar var ise önlem amaçlı yumurtalık rezervi denetim ettirmek gerekir. Açıklamalarına devam eden Baştu, “Yumurta rezervinin azalmasını herhangi bir ilaçla ya da başka bazı tıbbi tedavilerle önlemek mümkün değildir. Sigara içilmemesi ve yumurta rezervinde azalma olanlarda, evli ise çiftlerin tüp bebek gündeme alıp süratli bir halde doktora danışılması gerekmektedir. Bekar olanlarda ise yumurta dondurulması seçeneği uygundur.” açıklamasında bulunmuş oldu.

İLİşKİLİ HABERLER Sigaranın Neden Olduğu Lekeleri Yok Ediyor!

Sigaranın Niçin Olduğu Lekeleri Yok Ediyor!

Sigarayı Bırakmak İçin Bu Adımları İzleyebilirsiniz

Sigarayı Bırakmak İçin Bu Adımları İzleyebilirsiniz

Sigara İçenler Coronavirüsden Daha Çok Etkileniyor

Sigara İçenler Coronavirüsden Daha Fazlaca Etkileniyor

Günümüzde Kadın Erkek İlişkileri

Günümüzde Hanım Adam İlişkileri

İLİşKİLİ GALERİLER Sumak Suyu Kadın Hastalıklarını Bitiriyor!

Sumak Suyu Hanım Hastalıklarını Bitiriyor!

Akasya Asıltürkmen Kadına ve Anneliğe Dair Açıklamalarda Bulundu

Akasya Asıltürkmen Hanıma ve Anneliğe Dair Açıklamalarda Bulunmuş oldu

Her Kadının Bilmesi Gerekenler

Her Kadının Bilmesi Gerekenler

Deniz Akkaya Kadın Erkek Eşitsizliğine Dikkat Çekti

Deniz Akkaya Hanım Adam Eşitsizliğine Dikkat Çekti

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir