Sağlıklı Saçlar İçin 20 Öneri
Sağlıklı Saçlar İçin 20 Öneri

Sıhhatli Saçlar İçin 20 Tavsiye

Sıhhatli saçlar için 20 tavsiye; Saç kreminizden saç kesiminize, saç renginizden kullandığınız şekillendiricilere kadar saçlarınızla ilgili bilmenizde fayda olan ve hayal ettiğiniz saçlara kavuşmak için 20 tavsiye Kadinay.Net değişik ile sizlerle.

1. Fazlaca kuru saçlar

Şampuanı bir tek ellerinizle, ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın birazcık daha kurumasını önlemiş olmuş olursunuz.

2. Düzgüsel saçlar

Şampuanı dairesel hareketlerle saça yedirin, derhal peşinden iyice durulayın. Eğer başınızda şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Kaide şu: Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonrasında gıcırdar şeklinde olması gerekiyor.

3. İkisi bir arada

Bu ürünler hem yıkar hem de bakım yapar. Pratiktir fakat her gün kullanılmaya uygun değillerdir. Şu sebeple bu ürünlerin çoğunda silikon yağı vardır. Ilkin saçları yumuşak yaparlar. Fakat uzun solukta saç tellerinin yüzeyinde birikerek, saçı ağırlaştırabilirler. Haftada bir tek 1 kez kullanın.

4. Ilık su ile durulayın

Kaşmir kazağınızı sıcak suyla tıkayamazsınız. Saçlarımız da aynı derecede duyarlı olduklarından, oldukça sıcak suyu sevmezler. Ilık su, saçların zarar görmemesi için ide3aldir. Hatta başarabilenler, saçlarını soğuk su ile yıkamalıdır. Soğuk su , saçlara muhteşem bir parlaklık verir.

5. En iyi fön stratejisi

Saçları yıkadıktan sonrasında dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havluyla önden kurutun. Fön makinesini en düşük ayara getirip, saçları oldukça fazla karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin. Sonrasında fönü daha yüksek ısıya getirip, yuvarlak bir fırçayla şekillendirme işine girişin. Fön makinesini saçınızdan minimum 15 santim uzak tutun.

6. Nazik olun

Islak saçlar, hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla acele kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli, mümkünse kauçuk yada ahşaptan, el yapımı bir tarak kullanın (Cinsel üstünde yazar. ) Ucuz plastik tarakları seçmeyin.

7. Fazlaca mu streslisiniz?

Saçlarınızı yıkarken başınıza masaj yapmış olursanız, mutluluk hormonlarınızı aktive edersiniz. Parmak uçları ile daireler çizerek, şakaklardan saç diplerine doğru masaj yapın. Oradan yeniden kulaklara doğru inin. Sonrasında ensenize doğru devam edin. Bu tarz şeyleri yaparken derin derin nefes alıp verin.

8. Ön yargıları unutun

Yağlı saçların her gün yıkandıkları vakit daha acele yağlandıklarıyla ilgili masalları unutun. Eğer kendinizi daha bakımlı hissedecekseniz, her gün duş alabilirsiniz. Mühim olan, yumuşak bir şampuan kullanmanız. Şampuanı saçınızda bekletmeyin ve derhal sudan geçirin.

9. Saç kremi

Kremi bilhassa saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerindeki ilk 3 santime gelmemesini sağlayın. Diplerde çıkan yeni saçların ek bir bakınma ihtiyacı yoktur.

10. Fazlaca ince saçlar

İnce telli saçlar, yağlı ürünleri kaldıramazlar. En iyisi, nemli (yada kuru) saçlara nemlendirici sprey sıkmaktır. Sprey, statik elektrik oluşmasını ve saç tellerinin ‘uçuşmasını’ engeller.

11. Tatilde bakım

Tatildeyken saçlarınız şekle girmiyorsa, bu durum bulunduğunuz yerdeki suyun ihtiva ettiği mineral oranından kaynaklanıyor olabilir. Çözüm için saçlarınızı yıkadıktan sonrasında içme suyu ile durulayın.

12. Koruma ve onarım

Omega-6 yap asitleri şeklinde lipit ve seramit içeren ürünler, saçların kırılmasını önler. Şu sebeple bu maddeler, saç lifleri içindeki çatlakları doldururlar ve fönden gelen sıcağa karşı korurlar. Saç kürleri yumuşacık yapar. Fakat hangisini kullanmalı?

13. İnce telli saçlara kür uygulamak

Yoğun kür, ince telli saçları aşırı derecede yorabilir. Fakat gene de ara sıra bu şekilde extra bir bakım uygulayabilirsiniz. Çözümü: Kürü saça, yıkamadan ilkin yedirin ve 10 dakika beklettikten sonrasında bildiğiniz şekilde saçlarınızı şampuanlayın.

14. Saç maskeleri

Maskeler, bilhassa sıcak ortamlarda saça daha iyi nüfuz ederler. En ideali, kür maskesini, havluyla nemini aldığınız saçınıza, ince demetler halinde sürerek yedirin. Sonrasında saçınızı sıcak fönle ısıtın ve başınızı alüminyum bir folyoyla sarın, üzerine de ısıtılmış bir havlu dolayın. Minimum otuz dakika tesir etmesini bekleyin. Fazlaca etkili bir başka yöntem de, buharlı ortamda saç maskesi uygulamaktır (gene aynı şekilde havlu altında)

15. Sarı, kızıl ya da kahve

Boyanın ömrünü hususi bakım ürünleriyle uzatabilirsiniz. Yıkama esnasında, bakım kürlerinde ya da şekillendirici ürünlerde bulunan maddeler yardımıyla saçlardaki renk pigmentleri tazelenir.

16. Acele kür uygulamak için

Saçınız uzunsa ve kürler oldukça zaman alıyorsa, artık dert değil! İnci proteini içeren acele kürleri uyguladığınızda saçınızı yıkamanıza gerek yok. Saçlarınızı ipek şeklinde parlak yapıyor.

17. Doğuştan kuvvetli ve kalınca telli saçlar

Bu tip saçlar biçim aldıklarında adeta rüya gibidir. Fakat biçim almak istemezler ve asidirler.

Doğru stratejiyle onları hükmünüz altına alabilirsiniz:

a) Her gün yıkamayın, hatada 1-2 kez yıkamak kafi. b) Her yıkamadan sonrasında saç kremini sürün ve her dört yıkamada bir maske uygulayın.

18. Vaks iyi mi kullanılır?

Çoğu zaman fönle biçim verilen kattan oluşan kesim, sürülen vaks yüzünden gene sarkmaya adım atar.

İste bu yağ krizine karşı bir yöntem var:

Ilkin saçınıza sprey sıkın, birazcık kurumasını bekleyin, sonrasında uçlara vaks sürün. Muhteşem olacak.

19. Fazlaca fazla jöle kaçırdıysanız

Eğer saçlarınızı oldukça fazla jölelediyseniz ve taradıysanız, saçlarınız yağlı gözükebilir. Bunu önlemek için ürünü kabında (ya da tüpünde) ilkin fönle kısa bir süre ısıtın. Ürün daha iyi dağılacağından dolayı otomatikman dozu fazla kaçırmanızı da önlemiş olmuş olursunuz.

20. Saç spreyi ve parlatıcı

Havalandırıcı tesir yaratmak için spreyi yukarıdan aşağıya doğru sıkmayın. Yoksa saçlarınızın üstünde ağırlık oluşur ve saçlarınız düzleşir. Onun yerine, saçları bukle bukle elinizle birazcık yukarı kaldırın ve spreyi alttan yukarı olarak püskürtün.

Uzun saçlarda:

Başı geriye atın ve sprey bulutu aşağı doğru düşerken, saçlarınızı hafifçe silkeleyin.

Etiket saç Saç Bakımı sıhhatli saçlar sıhhatli saçlar için tavsiyeler sıhhatli saçlar için ne yapmalı Vaks Iyi mi kullanılır Fön Makinesi Iyi mi Kullanılır saç maskesi saç kremi

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir