Şiveydiz Tarifi
Şiveydiz Tarifi

Şiveydiz Tarifi

Antep mutfağının nefis tatlarından Şiveydiz Tarifi ile sizlerleyiz. Bu yiyecek tarifini uygulamak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. İçine kullanacağımız yoğurdun süzme yoğurt olması gerekiyor. Yoksa istediğiniz sonuça oluşamazsınız ekşi bir tada haiz olmuş olursunuz. Gene içine katacağınız soğan ve sarımsağın taze olması gerekiyor. Nohutu bigün evvelinde suda bektetip hemen sonra yemeğin içine katalım. Şiveydiz Tarifinin öteki bir mühim noktası da sosudur, üstüne dökeceğiniz tereyağında hafifçe yaktığınız nane ve karabiber sosu yemeğin lezzetine lezzet katacaktır. Antep mutfağında oldukca hususi bir yere haiz olan Şiveydiz Tarifinin yanına pirinç pilavı tarifi oldukca yakışıyor. Artık araç-gereç sıralaması ve hazırlama aşamalarına geçebiliriz. Afiyetle…

Şiveydiz Malzemeleri

Yarım kilo, kuşbaşı et
2 kilo, taze soğan
2 kilo, taze sarımsak
1 tane yumurta
1 su bardağı, süzme yoğurt
1 çorba kaşığı, un
1 çorba kaşığı, zeytinyağ
2 çorba kaşığı, tereyağ
Nişasta
Nane
Karabiber
Tuz

Şiveydiz Tarifi

Ilkin kuşbaşı doğranmış etimizi düdüklü tencereye alalım üstüne haşlanmamışsa nohutu da ilave edelim etlerin üstüne aşacak kadar su ekleyip ve pişmeye bırakalım. Et ve nohut pişerken biz öteki hazırlıklarımıza başlamış olalım. Bunun için taze soğan ve sarımsakları ayıklayalım ve yıkayalım. Kesme tahtasının üstünde yanlızca beyaz kısımlarını 2 santimetre uzunluğunda keselim. Süzme yoğurdu bir tencereye alalım yoğurdun kesilmemesi için içine 1 kaşık unu ilave edelim, 1 tane yumurtayı kıralım yoğurdun kesilmemesini güvence altına almak istiyorsanız bir tatlı kaşığı nişasta ekleyelim bir kenarda bekletelim. Haşlanan et ve nohutları suyu ile beraber bir tencereye aktaralım orta ateşteki ocağımızın üstüne alalım. Etin üstüne beyaz kısımlarını kestiğimiz soğan ve sarımsakları ilave edelim pişmeye bırakalım biz ayrıca yoğurdumuzu pişirmeye başlamış olalım. Kısık ateşte yoğurt, un ve nişasta karışımını devamlı çırpıcı ile karıştıralım burada en mühim nokta devamlı karıştırmaktır. Bu aşamada hem karıştıracağız hem de yemeğin suyundan az az alıp yoğurdun içine katacağız. Kıvamı koyu ayran kıvamına erişince et suyu eklemeyi bırakalım, bir taşım kaynamaya başlayınca ocağın üstünden alalım, fazla kaynatmamanız gerekir.
Öteki tenceremizdeki etin içine kattığımız taze soğan ve sarımsaklar yumuşamışsa artık hazırlamış olduğumuz yoğurtlu sosu et tenceresine yavaş yavaş ilave etmeye başlayabiliriz. Ayrıca ayrı bir tencerede tereyağ ve zeytinyanı eritelim, eriyen yağın içine 1 yiyecek kaşığı nane, bir tatlı kaşığı karabiber atalım oldukca fazla yakmadan ocaktan alalım ve hazırlanan yemeğin üstüne ilave edelim. Ayrıca yiyecek ocağın üstünde ve hala pişiyor olması lazım. Yağı ilave ettikten sonra ocaktan alalım, oldukca beklemeden servise sunalım.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir