Soğan kabuklarını yemeklerde kullanmanın yolları
Soğan kabuklarını yemeklerde kullanmanın yolları

Soğan kabuklarını yemeklerde kullanmanın yolları

Soğan kabuğunun faydaları

Soğan kabuğunun yararları

Birçok şahıs soğan kabuklarını çöpe atıyor. Sadece soğan kabuklarını değişik yöntemlerde yemekleriniz de tekrardan kullanabilirsiniz. Soğan kabuğu antioksidan deposudur ve tansiyonu dengeler, lif ve flavanoid bakımından zengindir. Ek olarak saçı kuvvetlendirir ve cilt sağlığı bakımından eşi olmayan bir kaynaktır. Peki, soğan kabuğunu mutfağınızda iyi mi değerlendirebilirsiniz?

Kaçırılmayacak indirim fırsatlarından yararlanmak için tıklayın

Soslara ekleyebilirsiniz

Soslara ekleyebilirsiniz

Soğan kabuklarını direkt tüketmek kulağa pek çekici gelmeyebilir. Sadece soğan kabuğunu yemeklerinize dahil ederek yararlarından yararlanabilirsiniz. Makarnalar ya da başka besinlere hazırlayacağınız soslara küçük küçük doğranmış ve iyice yıkanmış soğan kabuğu ekleyebilirsiniz. Böylece fazladan lezzet katmış olmuş olursunuz.

Çorbalara ve güveç yemeklerine ekleyebilirsiniz

Çorbalara ve güveç yemeklerine ekleyebilirsiniz

Soğan kabukları çorbanıza da fazladan bir lezzet katacaktır. Yıkadığınız soğan kabuklarını küçük parçalar halinde atıp yada büyük parçalar halinde atıp hemen sonra içinden çıkartarak kullanabilirsiniz.

Düdüklülere bütün halinde ekleyebilirsiniz

Düdüklülere tüm halinde ekleyebilirsiniz

Düdüklüde pişireceğiniz et yemeklerine ya da öteki değişik lezzetlere soğan kabuğu kullanabilirsiniz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey soğanları iyice sudan geçirin ve kabuğunu soymadan iri parçalar halinde yemeğinizin içine ilave ederek pişirin. Yemeğiniz piştikten sonrasında kabukları kendiliğinden ayrılacaktır. Sonrasında pişen kabukları içinden alın. Böylece değişik aromalı ve leziz yemekler elde edebilirsiniz.

Soğan kabuğundan detoks çayı hazırlayabilirsiniz

Soğan kabuğundan detoks çayı hazırlayabilirsiniz

Hem detoks tesiri olan hem de kan akışınızı düzenleyecek soğan kabuğu çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için belirli miktardaki soğan kabuklarını 10-15 dakika kaynatın. Bu sürede soğan kabukları suyu emecek. 15 dakika sonrasında çayınızı süzdükten sonrasında tüketebilirsiniz. Uzmanlar bu çayı yatmadan ilkin içilmesini öneriyor. Sadece tüketmeden ilkin ne olursa olsun doktorunuza danışarak ilerleyin.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir