Solaryum Yanması Nasıl Tedavi Edilir?
Solaryum Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Solaryum Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

BİRİNCİ DERECE YANIKLAR 

Bronzlaşma yatakları, birçok insanoğlunun fark ettiğinden daha sık hafifçe yanıklara niçin olur. Mesela, 2013 senesinde ‘Translational Behavioral Medicine’ dergisinde gösterilen ortalama 200 üniversite öğrencisinin yapmış olduğu bir çalışmada, beşten biri bronzlaşma seansından sonraki bigün içinde cildin ağrısını ve kızarıklığını bildirdi. Birinci aşama yanıklar olarak adlandırılan bu yaralanmalar, cildin yalnız üst tabakasını ihtiva eder ve çoğu zaman 72 saat içinde iyileşirler. Soğuk kompres kullanmak, aloe vera uygulamak yada soğuk duş almak ağrıyı denetim etmeye destek olabilir. Doktorunuz ek olarak ibuprofen (Motrin) yada Naproksen (Aleve) benzer biçimde steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar almanızı da tavsiye edebilir.  

İKİNCİ DERECE YANIKLAR 

İkinci aşama yanıklar kızarıklık ve ağrıya ek olarak kabarcıklar geliştirir. Bu yanıklar, iç mekan tabaklayıcıları içinde hafifçe yanıklardan daha azca yaygındır, sadece kimi zaman ortaya çıkabilirler. Kırık cilt enfeksiyon riskini arttırdığından, kabarmış alanları temiz tutmak ve yapışmaz gazlı bezlerle kaplamak önemlidir. Doktorunuz iyileşmeyi teşvik etmek için bir antibiyotik merhem yada gümüş sülfadiazin (Silvadene) adında olan bir yanık tedavi kremi uygulamanızı önerebilir. Süratli tedavi ile bile, iyileşme bir aydan fazla sürebilir ve cilt yara izine niçin olabilir. 

GÖZ YANIKLARI

Göz koruması olmayan bir bronzlaşma yatağı kullanmak, seanstan sonraki altı ila 12 saat içinde gözlerde yoğun, yanan ağrıya niçin olabilir. Bu bronzlaşma yatağı yaralanmaları acil tıbbi müdahale gerektirir. Tedavi çoğu zaman göz damlaları, göz merhemleri ve ağrı kesici ilaçlardan oluşur. Ağrı 48 saatten uzun sürerse, daha çok tedavi için bir göz doktoruna danışmalısınız. 

İLİşKİLİ HABERLER Ünlü Manken Solaryumda Yanınca Hastanelik Oldu!

Meşhur Manken Solaryumda Yanınca Hastanelik Oldu!

Solaryumun Zararları Nelerdir?

Solaryumun Zararları Nedir?

Solaryuma Girecek Olanlar Dikkat!

Solaryuma Girecek Olanlar Dikkat!

Solaryuma Ne Zaman Gidilir?

Solaryuma Ne Süre Gidilir?

İLİşKİLİ GALERİLER Suya Dayanıklı Maskara Nasıl Çıkarılır?

Suya Dayanıklı Maskara Iyi mi Çıkarılır?

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir