Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi
Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi

Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi

Yağlı cilde haiz olmanın en büyük dezavantajı, yağın gözenekleri tıkamasıdır. Bu tıkanmış gözenekler sonuçta akne oluşumuna niçin olur. Yağlı cildi olan insanoğlu yüzlerini yıkamadan bir günü atlayamazlar. Yağlı cilde haiz bir kişinin yüzlerinde naturel bir ışıltıya haiz olduğuna inanılmaktadır, sadece bu bir tek bir “parıltı” dan daha fazlasıdır. Yüz kirli ve yağlı hissedilir. Zira ciltteki yağ kuru cilde gore daha çok toz parçacığı çeker. Derideki aşırı yağ sivilceye niçin olabilir. Cilde uygulanan kimyasallar yağı fazla etken hale getirir ve bu da aşırı etken deri altı bezlerini daha çok yağ salgılayacak hale getirir. Bu, daha yağlı bir cilt ile sonuçlanır. Bu durumu fark eden birçok şahıs yağlı ciltler için yüz maskesi için ev yapımı naturel çözümlere yönelmiştir. Ev yapımı yüz maskeleri yağlı cilde karşı savaşır. Sadece bu yağlar fazla yağı uzaklaştırmak yerine, yağın ciltte salınımını denetim altında meblağ. Yağlı ciltler için yüz maskesi olarak en yaygın ve herkesçe kolayca uygulanabilecek 4 maske alttadır:

1. Limon ve yoğurt yüz maskesi

Limon, yağın cilde naturel olarak salgılanmasını nötralize edilmesini denetim etmeye destek olabilecek sitrik asitten oluşur. Yoğurt naturel bir temizleyici görevi gören laktik asitten oluşur. Bu, akne oluşumunun ana sebebi olan yağ ve ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına destek olabilir.

Bu maske için 2 yiyecek kaşığı limon suyu ile karıştırılmış 2 yiyecek kaşığı yoğurt gerekir. Karışım bir yüz paketi fırçası ile cilde uygulanır ve 5-10 dakika bekletilir. Ilık suyla durulanır ve peşinden yağsız nemlendirici uygulanır. Yağsız bir cilt elde etmek için bu maske haftada bir kez uygulanır.

2. Multani mitti ve salatalık yüz maskesi

Fuller toprağı olarak da malum Multani mitti, ciltteki kiri ve fazla yağı temizlemek için kullanılan eski bir ilaçtır. Multani mitti akne ve sivilceleri tedavi etmek için kullanılır. Bu yüz maskesi, bir yağ emici gizmen olarak vazife icra eden temel bileşen olarak multani mitti’ye haizdir. Salatalık büzücü özelliklere ve C vitaminine haizdir. Salatalık cilt gözeneklerini sıkılaştırmaya ve sebum, kir ve ölü cilt hücrelerini de temizlemeye destek olabilir.

Bu maske için, otuz dakika süresince suya batırılmış 2 yiyecek kaşığı multani mitti’ye gerekseme vardır. Buna 1 yiyecek kaşığı limon suyu ve 2 yiyecek kaşığı salatalık suyu eklenmiş olur. Aşırı kuruluğu önlemek için süt de eklenebilir. 15-20 dakika bekletilir, sonrasında soğuk yada ılık suyla yıkanır. Yağ ve kiri temizlemenin yanı sıra, bu yüz maskesi de kan dolaşımını iyileştirmeye destek olabilir. En iyi sonuçlar için bu maske haftada iki yada üç kez uygulanır.

3. Portakal kabuğu maskesi

Portakal kabukları parlak cilt üstünde oluşturan bir üne haizdir. Portakal kabukları gölgede kurutulabilir ve bir maske yapmak için kurutulmuş kabukları toz haline getirmek gerekir.

Portakal kabuğu tozuna su, süt yada lor eklenmiş olur. Arkasından maske yüze uygulanır. Ev yapımı portakal kabuğu maskesi tıkanmış gözenekleri açar ve temizler. Bu maske parlak, sadece yağlı olmayan bir cilt sahibi olmak için kullanılabilir.

4. Yumurta beyazı yüz maskesi

Yumurta akı muhteşem bir gözenek temizleyici olarak çalışır. Gözenekleri temizlemenin yanı sıra, yumurta akı da gözenek boyutunu azaltmaya destek olabilir ve ciltten fazla kirleri temizler. Başka bir cilt temizleyici olan yoğurtla karıştırılmış yumurta akı, en iyi neticeleri elde etmeye destek olabilir.

Maskeyi kullanmak için bir yumurta akı ve bir çorba kaşığı yoğurt gerekir. Yumurta akı bir çorba kaşığı yoğurda karıştırılır. Yüze uygulandıktan sonrasında sertleşene kadar yüzde tutulur. Ilık suyla yıkanır. Temiz ve yağsız bir cilt için bu maskeyi haftada bir tek bir kez kullanmakta fayda vardır.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir