Yaz Egzersizleri
Yaz Egzersizleri

Yaz Egzersizleri

Tüm senenin yorgunluğunu atacağınız ve kendinize güzel zamanlar ayıracağınız yaz için kendinizi hazır hissetmeniz de yaz tatilinizin kendisi kadar mühim. Birçok arkadaşınızdan, kışın son, baharın ilk aylarında duyduğunuz ve Starkların mottosuna benzeyen “yaz geliyor”, “rejime başlıyorum” sözlerini bilirsiniz. Kış, kendimizi birazcık bıraktığımız, çoğu zaman kapalı alan etkinlikleri ve durgunlukla geçen bir dönem, haliyle bu durum kilolarda ve vücut şeklinde de gözle görülür etkisinde bırakır ortaya çıkarabiliyor.

Yaz formu için beslenmenize dikkat etmeniz gerektiği kadar vücudunuzun şekillenmesi ve kendini toparlaması için yaz egzersizlerine de ihtiyacınız var. Sadece bu egzersizleri son ana bırakıp da vücudunuza yüklenerek hem direncinizi kırmak hem de hızlıca verdiğiniz kiloları hızlıca geri almak istemiyorsanız zayıflama egzersizlerinizi belirli bir süre aralığına yaymalı ve metabolizma yaşınızı göz önünde bulundurarak vücudunuzu zora sokacak yaz egzersizlerini uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda, spor salonunda, evde ve açık alanlarda yapabileceğiniz, her biri birbirinden etkili bazı yaz egzersizlerini derledik.

Spor Salonunda Hangi Yaz Egzersizlerini Yapmalıyım?

Tertipli bir spor salonu alışkanlığınız var ise, oradaki düzenin spor danışmanlarınız vasıtasıyla yürüdüğüne aşinasınızdır. Bu yüzden yaza hazırlık egzersizleri yapmak istediğinizi belirtip danışmanınızdan sizin için bir yaz programı hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Kardiyo egzersizleri kalori yakmanızı hızlandırıp kilo kaybını kolaylaştırırken ağırlık kaldırma egzersizleri sıkılaşarak forma girmenizi hem de kalori yakmanızı da sağlar, bundan dolayı vücudunuzun gereksinimlerini göz önünde bulundurarak bu iki antrenmanı dengeleyebilir ya da herhangi birine ağırlık verebilirsiniz.

Karın kaslarınızı çalıştıracak spor aletlerini kullanmak, bikininiz içinde sizi etkisi altında bırakacak bir forma girmenize destek olacaktır. Bunun için çeşitli ağırlık makineleri ve mekik-ters mekik hareketlerini yapabileceğiniz spor aletleriniz spor salonunda tüm gün sizi bekliyor olacak!

Evde Hangi Yaz Egzersizlerini Yapmalıyım?

Spor salonlarında süre geçirmeyi sevmiyorsanız yada vaktiniz yoksa, eviniz yaz egzersizleriniz için muhteşem bir mekandır. Tüm çevreyi kendi arzunuza nazaran düzenleyebilir, eğer egzersizlerin acemisiyseniz tecrübe etme yanılma kanalıyla sonunda en iyiye ulaşabilirsiniz. Sadece kendinizi derhal rahata alıştırmamanız ve egzersizlerde süreklilik sağlamanız, egzersizlerinizi kademeli olarak arttırmanız ve kendinize bazı dinlenme günleri belirlemeniz önemlidir.

Evde kalori yakmanızı sağlayarak vücudunuzu sıkılaştıracak egzersizlerden bazıları, side to side push-up olarak malum, kollarınızı sağa ve sola sırasıyla hareket ettirerek yapacağınız bir şınav çeşididir. Gene, yüksek plank pozisyonundayken yapabileceğiniz, dizlerinizi sırasıyla dirseklerinize değirme egzersizi de karın bölgeniz için oldukça yararlı olacaktır. Bu egzersizi hızlandırarak mountain-climber egzersizine de geçebilirsiniz.

Sırtınıza birazcık arkaya doğru eğim vererek, kollarınızı sağa ve sola düz tutarak hareket ettirdiğiniz Russian-twist egzersizi ise yan karnınızı çalıştıran etkili bir egzersizdir.

30 saniyelik setler halinde side-plank yapabilirsiniz, ek olarak yapıldığı zamanı sonsuzlaştırıyormuş hissi veren plank hareketi de yaz egzersizlerinizin vazgeçilmezlerinden biri olacaktır.

Bacaklarınızı çalıştırmak içinse squat, jump squat ve lunge egzersizlerini yapmanız önemlidir.

Açık Alanda Hangi Yaz Egzersizlerini Yapmalıyım?

Oksijeni bolca, güzel bir hava, yaz egzersizleriniz için sizi daha da motive edecek, vücudunuz da sizi daha özgüvenli ve mutlu hale getirmek için spor sonrasında endorfin hormonu salgılayacaktır.

Açık hava egzersizlerinizi koşu, tırmanma, tempolu koşu, ip atlama, geri koşu, walking-lunges ve yoga benzer biçimde değişik egzersizlerle değerlendirebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir