Yumurta Maskesi
Yumurta Maskesi

Yumurta Maskesi

Yumurta maskesi tüm bunların yanında uygulaması oldukça kolay ve maaliyeti düşük bir maskedir. Üstelik her cilt tipleri için uygun olduğundan arzu ettiğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Yalnızca yumurta akıyla hazırlayabileceğiniz bu maske naturel içinde ne olduğu yardımıyla de kimyasallardan cildinizi arındırır.
Yumurta Akı Yararları
Yumurtanın vücüda faydalarını hepiniz bilirisiniz, kalsiyum ve protein açısından varlıklı yumurta sıhhat için oldukça lüzumlu bir gıdadır. Cildimize ne şeklinde tesirleri var?
• Yumurta akı ihtiva ettiği aminoasitler, kalsiyum ve protein yardımıyla zararı olan bakerileri yok eder. Aminoasit birçok kimyasal cilt ürününde de kullanılır.
• Gözenekleri daraltır. Gene ihtiva ettiği aminoasitler gözeneklerin daralmasını sağlar.
• Cildi sıkılaştırır. Kırışıklıkların görünümünü azaltır.
• Cildi derinlemesine temizler. Kirden ve bakterilerden arındırır. Canlı görünüm kazandırır.
• Akne ve sivilce problemleriyle savaşır. Yüzdeki sebum oranını azaltır.
• Siyah noktalardan kurtulmaya yardımcıdır. Gözenekleri daralttığı için siyah noktalardan kurtulmaya yardım eder.
Şimdi sizlerle her cilt tipine uygun fakat biri yağlı biri kuru ciltlerde daha etkili olan iki maske tarifi vereceğiz.
Yumurta Akı Maskesi Tarifi
Malzemeler
1 tane yumurta
İnce bir katman peçete
Hazırlanışı/uygulanışı
Yumurtanın sarısı ve beyazını birbirinden ayırıyoruz. Bu tarifte yalnızca beyazını kullanacağız. Arkasından yumurta beyazını yüzümüzün her yerine sürüyoruz. İnce bir peçeteyi yüzümüze yapıştırıyoruz. 20-30 dk arası kuruyana kadar bekletiyoruz. Kuruduğunda yüzümüzde bir katman oluşacak, iyice kuruduğundan güvenli olduğumuzda peçeteyi yavaşça çekip çıkarıyoruz. Arkasından yüzümüzü bolca su ile yıkayıp, cildimize uygun nemlendiriciyi sürüyoruz.
Yalnızca iki malzemeyle hazırlanan bu tarifi bilhassa sivilce/akne problemi olan kişiler uygulayabilirler. Tüm cilt tipleri için uygundur.
Yumurtanın sarısını kullanarak da kuru ciltler için kullanılabilecek bir maske tarifimiz var.
Yumurta Sarısı Maskesi
Yumurta kı maskesi şeklinde bu da her cilt tipine uygun bir maske olmasına karşın kuru ciltler için oldukça etkili bir tanım.
1 tane yumurta sarısı
¼ avakado
1 yiyecek kaşığı yoğurt
Yumurtanın beyazından ayırdığımız sarıyı ayrı bir kâseye alıyoruz. Avakadoyu soyuyoruz. Avakadonun içinde çeyreğini çıkartıyoruz. (Olgun avakado tercih etmenizde yarar var.) Avakadoyu çatalla eziyoruz. İçerisine yoğurdu ve yumurta sarısı ekleyi iyice karıştırıyoruz. Arkasından yüzümüzün her yerine güzelce sürüyoruz ve 10 dakika bekliyoruz. Arkasından yüzümüzü iyice yıkıyoruz.
Avakado içindeki sıhhatli yağlarla kuru ciltlerin nemlenmesine destek sağlar. Ek olarak cildinizde pürüzsüzlük hissi yaratır ve cildin naturel bir parlaklığa kavuşmasına destek sağlar. Yoğurt da mayalı yapısı yardımıyla gözeneklerin kapanmasına, cildin yararlı bakteriler kazanmasına ve yumuşak bir sokuya bürünmesine destek sağlar.
Yumurta maskesi eğer yumurtaya alerjiniz var ise uygun değildir. Herhangi bir alerjik tepki göstermeniz durumunda maskeyi bolca suyla yıkayabilirsiniz. Onun haricinde cilde herhangi bir zarar verdiğine rastlanmamıştır. Gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir