Yürüyüş Yaparken Nasıl Giyinmeli?
Yürüyüş Yaparken Nasıl Giyinmeli?

Yürüyüş Yaparken Nasıl Giyinmeli?

Yürüyüş yaparken seçeceğimiz parçalar tempomuzu düşürebilir, ayak ağrılarına ve aşırı terlemeye sebep olabilir.

Yürüyüş Giysileri Iyi mi Seçilmeli?

Yürüyüş yaparken olabildiğince rahat giysiler seçmemiz gerekiyor. Ilk olarak mevsim koşullarını dikkat almalısınız. Sıcak havalarda yürüyüş yapacaksanız teri emen pamuklu giysiler seçmelisiniz. Naylonlu giysiler teri dışarı bırakmaz ve cilt sağlığına zarar verebilir. Hem de performansınızı da negatif etkileyecektir. Yazları kullanılacak giysiler açık renkli olmalıdır.

Kış aylarında kat kat giysiler seçmelisiniz. Yağışlı havalarda yürüyüşe çıkacaksanız yağmurluk en doğru seçim olacaktır. Kıyafetleriniz ıslandığında ağırlaşacağı için performansınız düşecektir. Güz ve kış aylarında hava yağışlı olsa da yanınıza yağmurluk almayı dikkatsizlik etmeyin. Hava şartlarına bakılırsa kıyafetlerinizi değiştirebilirsiniz.

Yürüyüş Yaparken Hangi Çantalar Kullanılabilir?

Yürüyüş yaparken iyi mi giyinmeli; mevsim şartlarına bakılırsa yağmurluk tercih edebilir, ince ve pamuklu giysiler kullanabilirsiniz. Hava koşulları değişim gösterebileceği için yanınıza almanız ihtiyaç duyulan giysiler olabilir. Enerjinizi yükseltecek içecekler kullanıyor ya da elinizde su şişesi taşımak istemiyorsanız rahat etmek için çanta kullanmalısınız.

Yürüyüş yaparken seçilecek çantalara da dikkat etmek gerekiyor. Sırt çantası bir süre sonrasında belinizde ağrı olmasına sebep olabilir. Omurgalar için zararı olan olan bu çantaları seçmemelisiniz. Omuz çantaları da yürüyüş için doğru bir seçim olmayacaktır. Çanta ağırlığının tek bölgeye toplanması sağlığınıza zarar verebilir. Yürüyüş çantası kolay taşınması ve sıhhat için herhangi bir risk taşımamasından dolayı doğru bir seçim olacaktır.

Yürüyüş Ayakkabısı Iyi mi Seçilir?

Yürüyüş ayakkabısı performansınızı etkileyen en mühim seçimdir. Yürüyüş esnasında ayakların rahatsız olması sağlığınıza da zarar verecektir. Spor ayakkabı seçiminde ayakkabı tabanına dikkat etmelisiniz. Düz tabanlı ayakkabılar topuk ağrısına sebep olacağı için arkaya doğru kalınlaşan tabanları seçmelisiniz. Ayağın rahat hareket etmesi için bükülme özelliğine haiz olması gerekiyor.

Ayakkabı ayağınızı sıkmamalı ve geniş olmamalıdır. Bağcıklarını ayağınızı rahatsız etmeyecek şekilde bağlamalısınız. Yürüyüş standardını çoğaltmak için ayakların nefes alabileceği spor ayakkabıları seçebilirsiniz. Uzun süre kullanacağınız bu ayakkabılarla ayaklarınız terleyeceği için yazları file seçimi modeller seçmelisiniz. Kış aylarında seçimleriniz su geçirmeyen ayakkabılardan yana olmalıdır.

Ayakkabı kalınlığına ve yüzey şartlarına mevsime bakılırsa karar vermelisiniz. Yazın kullandığınız spor ayakkabılar kışın su geçireceği için kullanışlı olmayacaktır. Hem yaz hem kış aylarında ayakların rahat etmesi için çorap kullanmalısınız. Pamuklu çorapların kalınlığına mevsim şartlarına bakılırsa karar verebilirsiniz.

Yürüyüş Yaparken Terlik Giyilir Mi?

Yürüyüş yaparken iyi mi giyinmeli; aylarında yürüyüş yaparken açık renkli ve pamuklu giysiler seçmelisiniz. Bu mevsimin vazgeçemediğimiz rahat terlikleri ise yürüyüşler için elverişli bir seçim olmayacaktır. Terlik ayak topuklarında ağrıya sebep olabileceği benzer biçimde performansınızı da düşürür. Bu yüzden yazları file spor ayakkabılar kullanabilirsiniz.  

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir