Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?
Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Ortalama binlerce senedir zeytinyağını sıhhat reçetelerimizde ve sofralarımızda, mutfaklarımızda kullanmaktayız. Zeytin yağı zeytin ağacının meyvesinden üretilen olağanüstü bir yağ. Oldukca sıhhatli olan bu yağı kesinlikle mutfaklarımızdan noksan etmemeliyiz. Tüm bunlar haricinde zeytinyağının saça, cilde de oldukca iyi geldiği söyleniyor. Sadece bu konudaki araştırmalar kısıtlı kalıyor saç bakım rutininize eklemek için isterseniz ilk olarak araştırmalara göz atalım;

Araştırmalar

Bilim adamları zeytin yağını şampuanın yada saç kreminin yerine koymasalar da zeytinyağının bu ürünlerle karıştırılarak saç kırıklarını düzelteceğini yada saçtaki rutubet oranını dengeleyeceğini savunmaktalar. Ek olarak 2015 senesinde meydana getirilen bazı araştırmalar sonucun bilim adamlarının görmüş olduğu bir şey de yağların saçımıza nüfuz ederek su miktarını emmesi ve saçımızın tellerindeki şişmeleri azalttığı. Doğrusu bu ne demek? Doğrusu saçtaki o ağırlığı hafifletir ve de saçın almış olduğu hasarı azaltmış olur demek oluyor. Meydana getirilen çalışmalarda zeytinyağının saça iyi geldiği gözlemlese de bili adamları gene de kati bir kanıda bu kadar iyi geliyor diyememektedirler. Peki zeytinyağı saça iyi mi uygulanır?

Iyi mi Uygulanır?

Zeytinyağını saç bakım rutininize katmaya karar verdikten sonrasında bu uygulamayı ilk kere yapacaksanız ilk olarak azca oranda zeytin yağını bir kaseye döktükten sonrasında saçınızı iki bölüme ayırıp saçınızın diplerine uygulayıp masaj yaparak uç kısımlarına doğru tüm saçlarına yaymalısınız. Ondan sonra saçınıza bir bone geçirdikten sonrasında 15-30 dakika arası bekleterek saçınızı ılık su ile güzelce şampuanlayarak yıkamanız gerekmektedir. Ek olarak zeytinyağının bekleme süresi mevzusunda da birçok farklılık gösteren yazı okuyabilirsiniz bizim size önerimiz ilk etapta minimum süreler deneyerek bekletip bir ziyanı olmadığını anladığınız zaman beklemeye alma süresini yavaş yavaş uzatabilirsiniz. Peki zeytinyağı saça iyi mi uygulanır? Dedik fakat hangi saç tipleri yarar görüyorlar birazda bundan bahsedelim.

Hangi Saç Tiplerine Yarar Sağlar?

Zeytinyağından tüm saç tipleri aynı oranda yarar sağlamazlar. Muhtemelen kuru ve kalınca telli saçlar ince ve kuru saçlardan daha çok yarar sağlayacaklardır. Eğer yağlı ve kırılgan saçlarınız var ise saçınız daha da ağırlaşabilir.

Zeytin Yağının Öteki Yararları

• Oldukca fazla antioksidan ihtiva ettiği için erken yaşlanmaya engel olacaktır.

• Cildi nemlendirme özelliği olduğundan cildinizi hem nemli tutacaktır.

• Dudaklarınıza zeytinyağı ile şekeri karışmasını sağlayarak uyguladığınızda ölü derilerden arınmak için muhteşem bir tanım olacak.

• Cildinizin topuklar benzer biçimde kuru bölgelerine sürdüğünüzde görkemli nemlendirecek ve yumuşatacaktır.

• Birkaç damla zeytinyağı damlattığınız bir peçete ile tüm yüzünüzdeki makyajı çıkarabilirsiniz.

• Son olarak zeytinyağı bazı cilt problemlerinin de giderilmesine yarar sağlamaktadır.

Zeytinyağı saça iyi mi uygulanır? Yazımızın sonlarına yaklaşırken birçok bilim insanoğlunun yararlı bulunduğunu söylese de kati doğruluğunu söylemediklerini yeniden altını çizmeliyiz. Bu yüzden saç bakım rutininize zeytinyağı ilave etmeden önce kesinlikle alerjik bir durumunuzun oluşup oluşmayacağına dikkat edin. Eğer sağlığınıza bir ziyanı olmadığından eminseniz, zeytinyağını birçok değişik yolla kullanabilir saçınıza ve cildinize bakım yapabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir